Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Από το “παρ ολίγον δράμα” της Λέσβου, στον θρίαμβο του ΠΑΟΚ…

«Πρέπει να δώσω συγχαρητήρια στον ΠΑΟΚ γιατί έφτασε σε μια παλικαρίσια νίκη». Τα λόγια του Γιάννη Μαντζουράκη, μαρτυρούν την αλήθεια για τον αγώνα της Καλλονής με τον Δικέφαλο, ένα συγκλονιστικό ματς (1-2)…

pegasus_LARGE_t_1041_106457507«Παρότι ήταν με δέκα παίκτες ο αντίπαλος, δεν είχαμε την ηρεμία να φτάσουμε σε μια φάση που θα μας βοηθούσε να βάλουμε το γκολ. Μείναμε μακριά από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου», είναι κάποιες από τις δηλώσεις του προπονητή της Καλλονής, που απέδωσε τα εύσημα και στον Άγγελο Αναστασιάδη: «Είναι ένας πολύ καλός προπονητής, που πήρε πολύ μεγάλο βάρος να κυνηγήσει το πρωτάθλημα…».

Τι δήλωσε όμως ο ίδιος ο Αναστασιάδης και πως, από το… παρ ολίγον «δράμα» (αποχώρηση από τον αγώνα λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου, με τη σκέψη ότι τα σφυρίγματα αδικούσαν την ομάδα της Θεσσαλονίκης με αφορμή ένα μη καταλογισμό φάουλ και την αποβολή του Κάτσε) φτάσαμε στο θρίαμβο του ΠΑΟΚ;

«Εμείς ήμασταν πολύ πειθαρχημένοι, οργανωμένοι σε όλες τις γραμμές. Είπαμε ότι πρέπει να σταματήσουν οι ήττες. Ηθελα να πάρουμε αυτό το παιχνίδι. Αυτό έγινε και η ομάδα μας θύμισε αυτά που κάναμε πριν από 1,5-2 μήνες. Όταν, μάλιστα, αυτά γίνονται με δέκα παίκτες, καταλαβαίνετε την αξία τους».

Τι μεσολάβησε από την Τρίπολη μέχρι σήμερα και εάν υπήρξε θέμα παραίτησής του:

«Εμένα με διώχνουν, δεν φεύγω».

Για την αποβολή του Κάτσε:

«Απαράδεκτη. Όταν αποβάλλεται ένα παίκτης με αυτό τον τρόπο, γι” αυτό τον λόγο, είναι λάθος. Είναι απαράδεκτο».

Για την αγανάκτησή του για τον (διαιτητή) Μήτσιο και την προτροπή του να φύγει η αποστολή από τον πάγκο:

«Όταν υπάρχει αγανάκτηση περνούν πολλά πράγματα από το μυαλό, αλλά αυτά δεν είναι για εδώ. Αυτές οι ερωτήσεις διώχνουν τον κόσμο από το γήπεδο, ας μιλήσουμε για μπάλα. Πιστεύω ότι αυτά μας δυναμώνουν περισσότερο. Μπορεί να έρχονται κάποιες στιγμές που η αγανάκτηση φτάνει στο απόγειο, αλλά με βοηθάει πολύ η Παναγία να είμαι ήρεμος.

Είπα στα αποδυτήρια στο ημίχρονο να μην ασχοληθούμε καθόλου με τον διαιτητή και να παίξουμε ποδόσφαιρο. Ο άλλος τρόπος είναι να μαλώνεις και να κάνεις αυτό που θέλουν. Δεν ασχολούμαι με τους διαιτητές, ή μάλλον ασχολούμαι πολύ για να μην έχουμε αποβολές όπως αυτή του Κάτσε».

Όσον αφορά το παιχνίδι ο τεχνικός του Δικέφαλου, έχοντας χρειαστεί να ξεφυσύσει πολλές φορές πριν, είπε:

«Εμείς είμαστε καλύτερη ομάδα. Εσείς γράψτε ότι θέλετε. Η Καλλονή έχει έναν πολύ καλό προπονητή που γνωρίζει καλύτερα απ” όλους και από εμένα το ποδόσφαιρο. Εμείς έχουμε μία ομάδα που κάνει πρωταθλητισμό και πρέπει να κερδίζουμε τα παιχνίδια και εντός και εκτός έδρας. Ο καθένας έχει την αποψή του για αυτό που συμβαίνει».

Και, για το γεγονός ότι στο πρώτο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με 11 παίκτες δεν έπαιξε τόσο καλά όσο στο δεύτερο με δέκα:

«Τίποτα δεν γίνεται, γίνεται αυτό που πρέπει. Δεν κρίνω τους διαιτητές, μακάρι να έχουμε αυτό το παλικάρι κάθε Κυριακή, θα είναι μία ευλογία».

ÊÁËËÏÍÇ - ÐÁÏÊ   KALONI - PAOK (SUPERLEAGUE 2014-2015)Σπουδαίο και… μάγκικο λοιπόν το διπλό (2-1) στη Λέσβο για τον ΠΑΟΚ, ο οποίος αγωνιζόμενος με 10 παίκτες από το 37′ ξεπέρασε τα νεύρα του α” ημιχρόνου από κάποια σφαλτσοσφυρίγματα του Μήτσιου και με δύο γκολ του Περέιρα στο 51′ και στο 58′ έφτασε στη νίκηαναγέννηση! (Η Καλλονή είχε προηγηθεί με τον Καλτσά στο 7′).

Χρειάστηκε βέβαια και η απόκρουση πέναλτι (εκτέλεση του Μανούσου) από τον Ιτάνζ στο 82′, για να σφραγίσει ο Δικέφαλος τον θρίαμβό του- γιατί, τέτοιος ήταν…

Τι συνέβη όμως στα τελειώματα του α” μέρους;

Ο διαιτητής Μήτσιος του συνδέσμου Ηπείρου δεν είχε δώσει κάποια σφυρίγματα στον ΠΑΟΚ ενώ στο 37′ δεν υπέδειξε φράγμα του Κεϊτά στον Κάτσε εκτός περιοχής. Αντίθετα, όμως, απέβαλλε τον μέσο του Δικεφάλου στην ίδια φάση για εξύβριση- απολύτως δικαιολογημένα βέβαια, διότι φαίνεται ξεκάθαρα στο φακό τι του είπε ο Κάτσε εκνευρισμένος από τον μη καταλογισμό του φάουλ (κάτι που δεν γράφεται).

Κάπου εκεί… τρελάθηκε και ο Άγγελος Αναστασιάδης, ο οποίος κάλεσε τους παίκτες του, όσους ήταν στον αγωνιστικό χώρο και όσους ήταν στον πάγκο να φύγουν από το γήπεδο!

Ακολούθησε ένα τρίλεπτο… πανικού με έντονες διαμαρτυρίες από τον πάγκο του ΠΑΟΚ προς τον Μήτσιο και τελικά η κίνηση αυτή ευτυχώς, δεν έγινε πράξη. Οι ψύχραιμες φωνές επικράτησαν – έστω και αν στο 42′ είχαμε νέες διαμαρτυρίες και κίτρινη κάρτα στον Παπαδόπουλο που… δεν κρατιόταν στον πάγκο!

Έτσι έκλεισε η πρώτη φάση της 18ης αγωνιστικής, που περιελάμβανε και την σημαντική νίκη του Παναιτωλικού επί του ΟΦΗ.