Παρασκευή, 3 Μαΐου, 2024

«Απόδραση» από την Πάτρα για τον Παναθηναϊκό: 77-71 τον Απόλλωνα

Γλύτωσε το «μπλακ άουτ» ο Παναθηναϊκός, ο οποίος κατάφερε να αποδράσει από το κλειστό της Περιβόλας, και να επικρατήσει του εξαιρετικού Απόλλωνα με 77-71, σε ένα παιχνίδι που χρειάστηκε να ανεβάσει κατακόρυφα την απόδοση του, αλλά και την άμυνα του στο δεύτερο ημίχρονο όπου δέχθηκε μόλις 22 πόντους (είχε δεχθεί 49 στο ημίχρονο).

137624xlargeΚορυφαίος για την ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς, που αναγκάστηκε να δει την ομάδα του να αγωνίζεται χωρίς τους τραυματίες Μαυροκεφαλίδη, Μποχωρίδη, Γιάνκοβιτς (ήταν στο γήπεδο), ενώ έχασε με 5 φάουλ στην αρχή της 4ης περιόδου τον Νέλσον, και για μερικά λεπτά τον Διαμαντίδη που τραυματίστηκε στην μέση, ήταν ο Σλότερ με 19 πόντους (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), ενώ 18 πόντους είχε ο Μπατίστα, και 15 πόντους (3/4 τρίπ.) με 7 ασίστ ο Διαμαντίδης. Για τον εξαιρετικό Απόλλωνα ο Φίτσπατρικ είχε 23 πόντους (17 π. στο ημίχρονο) με 3/3 τρίποντα, 5/8 δίποντα, ενώ ο Γκάλογουεϊ ήταν εντυπωσιακός με 13 πόντους και 8 ασίστ.

Το φιλμ
Το παιχνίδι στο κλειστό της «Περιβόλας» ξεκίνησε μετά από τριαντάλεπτη καθυστέρηση λόγω του προβλήματος στον φωτισμό, με τον Σκορδίλη να μπαίνει στο παρκέ με διάθεση να δείξει την φετινή πρόοδο του, και με έξι συνεχόμενους πόντους βοήθησε την ομάδα της Πάτρας να προηγηθεί με 6-4, με τους Ελ Αμίν και Πεν να πετυχαίνουν τα δυο πρώτα καλάθια για τον Απόλλωνα (12-9), δείχνοντας σε εξαιρετική επιθετική βραδιά. Ο Γκιστ με 2 βολές ισοφάρισε σε 15-15, με τον Διαμαντίδη με γκολ-φάουλ να δίνει το πρώτο προβάδισμα στο «τριφύλλι» με 19-20, και την πρώτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 19-22 χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ.

Ωστόσο, η δεύτερη περίοδος αποδείχθηκε αυτή του Φίτσπατρικ, με τον Αμερικανό πάουερ φόργουορντ να κάνει πράγματα και θαύματα και τους Πατρινούς να πετυχαίνουν 30 πόντους στην άμυνα του Παναθηναϊκού, καταφέροντας να ξεφύγουν μέχρι και με +14 (49-35), βάζοντας βάσεις μιας πολύ μεγάλης νίκης. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 49-37 με τον Φίτσπατρικ να έχει 17 πόντους με 3/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/3 βολές, και συνολικά το συγκρότημα του Νίκου Βετούλα να σουτάρει με το εκπληκτικό 8/14 τρίποντα και 9/16 δίποντα, την ίδια ώρα που μόνο ο Μπατίστα με 16 πόντους προσπαθούσε να κρατήσει μόνος του ζωντανό τον Παναθηναϊκό.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε σαφώς καλύτερα το 3ο δεκάλεπτο, και με αιχμή τις πολύ καλές άμυνες του κατάφερε να τρέξει ένα σερί 7-0 και να μειώσει στο -5 (49-44) με καλάθι του Σλότερ στον αιφνιδιασμό στο 23′ (ο πρώτος «πράσινος» αιφνιδιασμός στο παιχνίδι), ενώ οι Διαμαντίδης και Σλότερ με συνεχόμενα τρίποντα έφεραν τον Παναθηναϊκό να ολοκληρώνει ένα σερί 13-0 και να προσπερνά με 49-50. Ο Ελ Αμιν στο 25′ (5:16), πέτυχε το πρώτο καλάθι του Απόλλωνα στο δεύτερο ημίχρονο (51-50), ενώ λίγο αργότερα με γκολ-φάουλ έφερε την ομάδα του εκ νέου στο +4 (54-50), δίνοντας της ανάσες. Ο Γκιστ με γκολ-φάουλ ισοφάρισε σε 55-55 στο 29′, με τον Αργυρόπουλο στην επόμενη φάση (1:37) να κερδίζει το 50 φάουλ του Νέλσον και να γράφει το 56-55. Ο Χαραλαμπόπουλος με 2 βολές πέτυχε το 56-57, με την περίοδο να ολοκληρώνεται με 59-57 για τον Απόλλωνα, χάρη σε ντράιβ του Αργυρόπουλου, ακριβώς με την κόρνα της λήξης.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με πολύ καλή άμυνα το 4ο δεκάλεπτο, και με ένα σερί 5-0 χάρη σε τρίποντο του Διαμαντίδη και δυο βολές του Χαραλαμπόπουλου, προσπέρασε με 59-62 στο 33′, με τον Διαμαντίδη να χτυπάει στις διαφημιστικές πινακίδες (τραυματίστηκε στην μέση) και να ζητάει αλλαγή στο 34′, με το σκορ στο 60-62. Ο Μπλούμς με 2/3 βολές έφερε την ομάδα του στο +4 (60-64), με τον Γκάλογουεϊ με 3 προσωπικούς πόντους να μειώνει το σκορ στο 63-64 στο 35′. Ο Σλότερ, ελλείψει του Διαμαντίδη πήρε την κατάσταση στα χέρια του και με πέντε συνεχόμενους πόντους έφερε το «τριφύλλι» στο +6 (63-69) στο 36′, με τον Διαμαντίδη να επιστρέφει και να δημιουργεί ένα φοβερό alley oop κάρφωμα στον Γκιστ, ο οποίος πέτυχε το 66-71.

Ο Σλότερ με προσωπική ενέργεια, ολοκλήρωσε ένα γκολ-φάουλ για να πετύχει το 66-74 στο 2:11, με τον Φίτσπατρικ με 1/2 βολές να μειώνει για τον Απόλλωνα σε 69-74 με 1:16 να απομένει στο χρονόμετρο. Ο Ελ Αμιν με ντράιβ μείωσε σε 71-75 με 53» να απομένουν, με τον Παναθηναϊκό να σπαταλάει 34 δευτερόλεπτα μετά από επιθετικό ριμπάουντ το Σλότερ, χωρίς ωστόσο να καταφέρνει να πετύχει καλάθι. Ωστόσο, μια παγίδα των Γκιστ και Σλότερ πάνω στον Ελ Αμίν, έδωσαν το δικαίωμα στον δεύτερο να κλέψει την μπάλα και να κερδίσει αντί αθλητικό φάουλ στα 12», με τον Σλότερ να πετυχαίνει το 71-77, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε και το παιχνίδι.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 49-37, 59-57, 71-77.
ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Σκορδίλης 7 (6 ριμπ.), Αργυρόπουλος 4, Γκάλογουεϊ 13 (1/3 τριπ., 7 ριμπ., 8 ασίστ), Πεν 6 (2/4 τριπ.), Φιτζπάτρικ 23 ( 3/3 τρίποντα, 5/8 δίποντα), Αντωνάκης 2, Ελ Αμίν 13 (1), Μολφέτας, Γεωργαλής 3 (1).
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ιβάνοβιτς): Χαραλαμπόπουλος 4, Σλότερ 19 (5/9 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Φώτσης, Νέλσον, Παππάς 5 (1), Διαμαντίδης 15 (3/4 τριπ., 7 ασίστ), Γκιστ 14 (1), Μπατίστα 18 (6/9 διπ.), Μπλουμς 2.

Πηγή: basketblog.gr