Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Αποκλείστηκαν στα πέναλτι οι Νέοι του Ολυμπιακού!

Προσπάθησε πολύ η ομάδα Νέων του Ολυμπιακού αλλά ηττήθηκε με 5-4 στα πέναλτι (1-1 το σκορ στον κανονικό αγώνα) στο Ντόνετσκ από την Σαχτάρ για την φάση των «16» του Youth League της UEFA. Η πρόκριση κρινόταν σε μονό παιχνίδι, το οποίο έγινε στην έδρα της Ουκρανικής ομάδας.

ÌÁËÌÅ - ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ (YOUTH LEAGUE 2014-2015)Ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων, Κούντρικ έπιασε τα πέναλτι των Ιγνατίδη και Τόλι (5ο και 6ο αντίστοιχα), με τον Αρένταρουκ να ευστοχεί και να χαρίζει την πρόκριση για τους «8» της διοργάνωσης στην Σαχτάρ.

Ο Ολυμπιακός ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ Ο Λάτσι έκλεψε την μπάλα, έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα στον Βέργο, ο οποίος έκανε κινήθηκε ωραία στον χώρο και με εκπληκτικό σκάψιμο προ του Κούντρικ έκανε το 1-0.

Ωστόσο οι Ουκρανοί ισοφάρισαν στο 27′ με χτύπημα πέναλτι του Βαχιμπεράτζε. Ο διαιτητής κατελόγισε την εσχάτη των ποινών μετά από χέρι Σαλιάκα, όμως στο ριπλέι φαίνεται ότι ο παίκτης του Ολυμπιακού μάλλον βρήκε τη μπάλα με τον ώμο.

Οι Πειραιώτες ήταν σαφώς ανώτεροι στο πρώτο ημίχρονο και έχασαν 3-4 πολύ καλές ευκαιρίες για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους. Συγκεκριμένα στο 19′ και στο 25′ όταν ο Βέργος είχε προβολή και σουτ αντίστοιχα.

Στην επανάληψη η Σαχτάρ πήρε τον έλεγχο, με τους ερυθρόλευκους να περιορίζονται σε παθητικό ρόλο, αλλά το 0-0 να μένει ως το τέλος του 90λεπτου.

Έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην διαδικασία των πέναλτι καθώς δεν προβλέπεται παράταση.