Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 1-5: «Καθάρισε» από νωρίς και βλέπει Πρωτάθλημα

Χωρίς να συναντήσει κάποια δυσκολία ο ΠΑΟΚ πέρασε από την Ριζούπολη αφού επικράτησε με 5-1 του Απόλλωνα Σμύρνης για την 21η αγωνιστική της Super League.

Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπήκε πολύ δυναμικά στο ματς και θέλησε από την αρχή να επιβάλλει πλήρως το ρυθμό της και τα κατάφερε με δυο γρήγορα γκολ.

Αρχικά στο 4ο λεπτό του αγώνα ο Βιεϊρίνια από δεξιά έβγαλε τη σέντρα στην καρδιά της αντίπαλης περιοχής, ο Βαφέας έχασε τον Πέλκα και αυτός με κεφαλιά νίκησε τον Χουάντερσον για το 0-1 στη Ριζούπολη.

Πέντε λεπτά αργότερα, ύστερα από κακή απομάκρυνση από τον Ρώσση, η μπάλα στρώθηκε στον Ολιβέιρα, που την έφερε από το δεξί στο αριστερό και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι σκόραρε ψηλά στην δεξιά γωνία του Χουάντερσον, για να διπλασιάσει τα τέρματα της ομάδας του.

Στο 15ο λεπτό είπε να μπει στο ματς και ο Απόλλωνας, καθώς ο Μπεντινέλι έφυγε μόνος του απέναντι στον Πασχαλάκη αλλά το πλασέ του ήταν απογοητευτικό με τη μπάλα να φεύγει άουτ.

Ο ΠΑΟΚ δεν σταμάτησε εκεί και στο 33΄ ο Λημνιός από δεξιά πάτησε περιοχή και από χαμηλά γύρισε στον Μπίσεσβαρ, που στην κίνηση πλάσαρε εύστοχα για το 0-3 στο «Γεώργιος Καμάρας».

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε με τον ΠΑΟΚ να κάνει συντήρηση δυνάμεων για τα ματς που έρχονται στη συνέχεια. O Aπόλλωνας Σμύρνης έδειξε ένα καλύτερο πρόσωπο στη συνέχεια και στο 64ο λεπτό ο Οριουέλα από αριστερά γύρισε τη μπάλα στον Ντούρσο και αυτό με πολύ ωραίο πλασέ στην κίνηση από το ύψος της περιοχής, νίκησε τον Πασχαλάκη στην αριστερή του γωνία και μείωσε σε 1-3 για τους γηπεδούχους.

Στο 78΄ο ΠΑΟΚ βρήκε ξανά τον τρόπο και έκανε το 4-1, μιας και στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα, ο Σφιντέρσκι πλάσαρε τον Χουάντερσον και ανέβασε ακόμα περισσότερο τον δείκτη του σκορ. Στο 89ο λεπτό του αγώνα ο Πέδρο Ενρίκε με σουτ που κόντραρες πάνω στον Μπαρτολίνι έκανε το 5-1 για την ομάδα του.

ΑΠΟΛΛΩΝ (Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Κύργιας, Βαφέας, Κοντοές (46΄Γκίνο), Οριουέλα, Μπεντινέλι, Ρώσση (46’ Βάρκας), Ντούρσο, Ντεφεντερίκο, Ελ Χέλβε (77΄Ναζλίδης).

ΠΑΟΚ (Λουτσέσκου): Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Βιεϊρίνια, Ολιβέιρα, Μαουρίσιο, Λημνιός (86΄Ζαμπά), Μπίσεσβαρ (76΄Σφιντέρσκι), Πέλκας, Άκπομ (82’ Πέδρο Ενρίκε).