Άρης – Ατρόμητος 0-0 με χαμένο πέναλτι για τους κίτρινους

Ο πρώτος σκόρερ του Άρη στο πρωτάθλημα και ένας από τους πιο σταθερούς παίκτες του τη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο, ο Μπρούνο Γκάμα, έχασε τεράστια ευκαιρία να δώσει στην ομάδα του προβάδισμα για τη πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου.

Ο Πορτογάλος αστόχησε σε πέναλτι στο 64ο λεπτό και το τελικό 0-0 αφήνει ανοικτούς λογαριασμούς για την αναμέτρηση της επόμενης Πέμπτης στο Περιστέρι. Ο Σάββας Παντελίδης εφύγε χαρούμενος από το Κλεάνθης Βικελίδης, τη πρώτη φορά που επέστρεψε ως αντίπαλος μετά την αποχώρηση του από τον Άρη.

Η επιστροφή των Βέλεθ και Κόρχουτ έφερε αλλαγές στην αμυντική γραμμή του Άρη σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι με τον Πανιώνιο.

Ο Ρόουζ ξεκίνησε στο δεξί άκρο, ο Κόρχουτ στο αριστερό, ενώ ο Βέλεθ ήταν ο παρτενέρ του Δεληζήση στα στόπερ. Ακόμα, ο Ντιγκινί κέρδισε τη μάχη από τον Ντουρμισάι και ξεκίνησε σε ελεύθερο ρόλο, πίσω από τον Λάρσον που ξεκίνησε στη κορυφή της επίθεσης στο σύστημα 4-4-1-1, με το οποίο παρέταξε την ομάδα του ο προπονητής του Άρη.

Στην επιστροφή του στο Κλεάνθης Βικελίδης, αυτή τη φορά ως αντίπαλος, ο Σάββας Παντελίδης εμπιστεύτηκε το αγαπημένο του 4-2-3-1. Ο Γκάλο έπαιξε στην δεξιά πλευρά της μεσαίας γραμμής,.προκειμένου να δίνει βοήθειες στον Κιβρακίδη στο μαρκάρισμα του Γκάμα.

Ο Άρης ξεκίνησε δυνατά, θέλοντας να πάρει από τα πρώτα λεπτά τον έλεγχο του παιχνιδιού. Οι παίκτες των γηπεδούχων είχαν την κατοχή της μπάλας ,με τον Ατρόμητο να είναι πολύ καλά οργανωμένος μεσοαμυντικά.

Ο Άρης έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξη ενός γκολ στο 16ο λεπτό, όταν μετά από κόρνερ του Ματίγια από αριστερά, ο Ντιγκινί σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή και ο Στρούγγης απομάκρυνε σωτήρια πάνω στη γραμμή σώζοντας την ομάδα του.

Μετά τη συμπλήρωση του πρώτου εικοσάλεπτου οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν το παιχνίδι και προσπάθησαν να δημιουργήσουν επικίνδυνες καταστάσεις για την εστία του Κουέστα, με καλύτερη τους στιγμή την ευκαιρία του Μπουσούλατζιτς στο 29′, μετά από φάουλ του Γκάλο.

Δεν ήταν λίγες οι φορές που οι παίκτες του Ατρόμητου μπήκαν δυνατά στις φάσεις, χωρίς πάντως να δεχτούν κίτρινες κάρτες.

Αντίθετα, οι Βέλεθ και Σάσα παρατηρήθηκαν στο πρώτο μισό της αναμέτρησης. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός οτι τη πρώτη κάρτα σε παίκτη των φιλοξενούμενων την δέχτηκε ο Μπουσούλατζιτς στο 42ο λεπτό, γεγονός που προκάλεσε τις διαμαρτυρίες των ανθρώπων του Άρη και εκνευρισμό στις εξέδρες του Κλεάνθης Βικελίδης.

Ο Άρης είχε τη κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, όμως δεν κατάφερε να σκοράρει. Οι παίκτες του Ατρόμητου δεν άφηναν ελεύθερους χώρους, με αποτέλεσμα να εμποδίζουν την ανάπτυξη των γηπεδούχων, που ήταν αποκομμένοι στη μεσαία γραμμή , με τον Παντελίδη να έχει διαβάσει καλά το παιχνίδι.

Οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να χτυπήσουν στις αντεπιθέσεις ενώ όλες οι καλές στιγμές για τον Άρη προήλθαν από ατομικές ενέργειες των Φετφατζίδη και Γκάμα.

Ο Άρης ξεκίνησε πολύ δυνατά και στο δεύτερο ημίχρονο, σε μια προσπάθεια να πετύχει το πολυπόθητο γκολ . Στο 52ο λεπτό μάλιστα, σημειώθηκε μια φάση που άναψε φωτιές στο παιχνίδι.

Ο Ματίγια έκανε το γυριστό σουτ και η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Κατράνη μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο διαιτητής Βατσιος συνομίλησε για αρκετή ώρα με τον VAR Σκουλά και στη συνέχεια έδειξε κόρνερ.

Έντεκα λεπτά αργότερα, πάντως, ο Άρης θα κερδίσει πεντακάθαρο πέναλτι σε ανατροπή του Ματίγια από τον Βέλλιο μέσα στη μεγάλη περιοχή. Ο Μπρούνο Γκάμα ήταν αυτός που το εκτέλεσε στο 64ο λεπτό, όμως η μπάλα σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Μέγιερι, με τον Άρη να χάνει τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.

Δέκα λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Ατρόμητου να χάσει σημαντική ευκαιρία με τον Ούμπιντες που σούταρει μέσα από τη μεγάλη περιοχή απο ευνοϊκή θέση, όμως η μπάλα χτύπησε πάνω στον Κόρχουτ και απομακρύνθηκε. Ο Ένινγκ πέρασε στο παιχνίδι τον Ντουρμισάι σε μια προσπάθεια να δώσει επιθετική πνοή στην ομάδα του, ενω ο Παντελίδης έβαλε ως τρίτο χαφ τον Μάνσον για να θωρακίσει ανασταλτικά την ομάδα του.

Άρης (Μίχαελ Ένινγκ): Κουέστα, Ρόουζ, Βέλεθ, Δεληζήσης, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης, Γκάμα (85’ Μαρτίνες), Λάρσον (77’ Ντουρμισάι), Ντιγκινί.

Ατρόμητος (Σάββας Παντελίδης): Μέγιερι, Γούτας, Στρούγγης, Κιβρακίδης, Κατράνης, Μπουσούλατζιτς, Χαρίσης, Γκάλο (74’ Ούμπιδες), Νταβιώτης (77’ Ενσικουλού), Ανδρούτσος (82’ Μάντσον), Βέλλιος.