Άρης – Ερυθρός Αστέρας 1-2: Θετικά στοιχεία αλλά ήττα στο πρώτο φιλικό

Ο Άρης ηττήθηκε με 2-1 από τον Ερυθρό Αστέρα στο πρώτο του φιλικό προετοιμασίας επί αυστριακού εδάφους. Τρία πέναλτι εκτελέστηκαν στην αναμέτρηση, το ένα από αυτά το έχασαν οι “κίτρινοι”.

Αφήνοντας καλά στοιχεία κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης ηττήθηκε από τον Ερυθρό Αστέρα στην Αυστρία, στο πρώτο του φιλικό κατά τη διάρκεια της καλοκαιρινής του προετοιμασίας.

Ο Ερυθρός Αστέρας εμφανίστηκε πιο έτοιμος και έδειξε να πατάει καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, σε σχέση με τους “κίτρινους”. Παρόλα αυτά, ο Άκης Μάντζιος δήλωσε ικανοποιημένος από την εικόνα των Θεσσαλονικέων, γνωρίζοντας ότι η ομάδα του έχει περιθώρια βελτίωσης και ότι ήταν το πρώτο παιχνίδι.

Οι Σέρβοι εμφανίστηκαν πιο απειλητικοί στην αρχή του αγώνα, ενώ είχαν για κορυφαία τους στιγμή στο πρώτο μέρος εκείνη του 21′, όταν ο Κρστόβιτς δεν μπόρεσε να νικήσει σε τετ-α-τετ τον Κουέστα. Ο Άρης άρχισε να παίρνει περισσότερες πρωτοβουλίες μετά το πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης, αλλά δυσκολεύτηκε να.. πατήσει την αντίπαλη περιοχή.

Ο Ερυθρός Αστέρας κατάφερε να ανοίξει το σκορ στο 59′ με την κεφαλιά του Μπάμπιτς. Οι Σέρβοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί τα επόμενα λεπτά, ενώ στο 65′ προχώρησαν κι αυτοί σε μαζεμένες αλλαγές.

Από το 70′ και μετά ο Άρης… γύρισε διακόπτη. Στο 71′ ο Μπερτόγλιο δεν μπόρεσε να σκοράρει ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι, με κεφαλιά. Στο 75′ ο Μπερτόγλιο ανατράπηκε εντός της αντίπαλης περιοχής, ωστόσο ο Γκαρσία, ήταν αρκετά άστοχος στην εκτέλεση. Ενάμισι λεπτό αργότερα, ο Μπρούνο ανατράπηκε από τον Σανόγκο, η μπάλα τοποθετήθηκε και πάλι στην “άσπρη βούλα” και ο Μπερτόγλιο έφερε το ματς στα ίσα (1-1).

Τα… αμυντικά λάθη συνεχίστηκαν, αλλά τώρα ήταν η σειρά της ομάδας του Άκη Μάντζιου να κάνει πέναλτι. Ο Μαρτίνης ανέτρεψε τον Μπακαγιόκο στο 80′ και ο Κάγκα “έγραψε” το τελικό 2-1.