Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Άρης – ΠΑΟΚ 4-2: Αήττητο …τέλος στο «Βικελίδης» με διασυρμό στο ντέρμπι

Ο Άρης, με απόλυτη ευστοχία σε κάθε ευκαιρία που του δόθηκε (4 τελικές, 4 γκολ) έκανε …πλάκα στον πρωταθλητή και πρωτοπόρο ΠΑΟΚ, καθώς τον υποχρεώσε σε ήττα με 4 – 2, βάζοντας έτσι τέλος στο αήττητο του ΠΑΟΚ στο πρωτάθλημα που κρατούσε από τον Μάρτιο του 2018.

Το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης ξεκίνησε με εκπληκτική ατμόσφαιρα και εκατοντάδες καπνογόνα και πυροτεχνήματα, αλλά ο Σφιντέρσκι «πάγωσε» το Χαριλάου μόλις στο 9ο λεπτό.

Μετά από σουτ του Πέλκα, ο Κουέστα δε μπόρεσε να συγκρατήσει τη μπάλα και ο Πολωνός στράικερ του «Δικεφάλου» έκανε το 0-1, με τον ΠΑΟΚ να φαίνεται να ελέγχει το ρυθμό του παιχνιδιού.

Όλα άλλαξαν όμως στο 17′, όταν ο Λάρσον με εντυπωσιακό σλάλομ και σουτ, στο οποίο φέρει ευθύνη ο Ζίφκοβιτς, έκανε το 1-1, εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών από την κερκίδα.

Μέχρι το 41′ το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο, όμως ο Βέλεθ με κεφαλιά έκανε το 2 – 1 βάζοντας «φωτιά» στην κερκίδα και τον Άρη σε θέση οδηγού εντός αγωνιστικού χώρου, λίγο πριν το ημίχρονο.

Με γκολ ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο καθώς ο Ρόουζ εκμεταλλεύτηκε την χαλαρή έξοδο του Ζίφκοβιτς και με κεφαλιά από κοντά έκανε το 3-1 στο 47′, ενώ ο Σάσα με υποδειγματικό τελείωμα έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας του, κάνοντας το 4 – 1.

Το μόνο που κατάφερε ο ΠΑΟΚ ήταν να μειώσει με τον Μάτος στο 77′, χωρίς να καταφέρει κάτι παραπάνω μέχρι τη λήξη της αναμέτρησης.