Αρμάνι-Παναθηναϊκός 95-96: Μάικ Τζέιμς ο λυτρωτής

Ύστερα από ένα δραματικό ματς, ο Παναθηναϊκός κατάφερε να φύγει με τη νίκη από το Μιλάνο στην παράταση (96-95) χάρη σε προσπάθεια (και πάλι) του Μάικ Τζέιμς και να διατηρήσει ακέραιες τις ελπίδες για το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs!

Ο Μάικ Τζέιμς έχει αποδείξει ότι στα δύσκολα και όταν το χρονόμετρο αρχίζει να μετράει αντίστροφα, θα είναι εκείνος που θα πάρει την κατάσταση στα χέρια του.

Πρώτα στην κανονική διάρκεια του αγώνα και στη συνέχεια στην παράταση, ανέλαβε τις τελευταίες επιθέσεις οι οποίες στέφθηκαν με επιτυχία. Στην κανονική διάρκεια είχε δώσει προβάδισμα στους «πράσινους» με 85-84, ενώ στην παράταση «υπέγραψε» τη νίκη της ομάδας του (96-95), έστω και αν χρειάστηκε και τη βοήθεια από το χέρι του… Εμ” Μπαγιέ!

Η ουσία είναι ότι μετά και την αναμέτρηση στο Τελ Αβίβ, ο Μάικ Τζέιμς έχει πάρει τον ρόλο του clutch player στον Παναθηναϊκό, με αποτέλεσμα να το κρατήσει «ολοζώντανο» όσον αφορά το πλεονέκτημα της έδρας στα Playoffs. Απλά ο Παναθηναϊκός θα πρέπει να περιμένει τα ματς σε ΣΕΦ και Μαδρίτη για να μάθει τον αντίπαλό του, είτε έχει, είτε δεν έχει το πλεονέκτημα της έδρας. Το βέβαιο είναι ότι αποφεύχθηκε οριστικά το ενδεχόμενο του «εμφυλίου».

Βέβαια η ελληνική ομάδα θα μπορούσε να κερδίσει το ματς από την κανονική διάρκεια, αλλά ο Κρις Σίνγκλετον έκανε την μεγαλύτερη γκάφα που θα μπορούσε να κάνει. Με την διαφορά στο +3 (87-84) για λογαριασμό του Παναθηναϊκού δεν έκανε φάουλ χαμηλά, αλλά προτίμησε να μαρκάρει πάνω στο σουτ του Μπέρτανς και να «χαρίσει» τρεις βολές! Ο Λετονός είχε 3/3 με αποτέλεσμα να στείλει το ματς στην παράταση και να στερήσει από τον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα για το πλεονέκτημα της έδρας στα playoffs!

Βέβαια η τέταρτη περίοδος ήταν η… καλή για την ελληνική ομάδα αφού πραγματοποίησε ένα επιμέρους 26-18 (σ.σ. το οποίο ήταν 26-15 πριν από το… αψυχολόγητο και χαζό φάουλ του Σίνγκλετον) χάρη στους Ντένμον και Τζέιμς. Μάλιστα ο Μάικ Τζέιμς ήταν εκείνος που έδωσε για πρώτη φορά προβάδισμα στον Παναθηναϊκό με 85-84 έχοντας οδηγήσει τους «πράσινους» στην ολική ανατροπή.

Η διαφορά είχε φτάσει στους 17 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (47-30) ενώ στην τρίτη περίοδο ήταν σταθερά μεταξύ 10 και 14 πόντων. Μπορεί η άμυνα να είχε βελτιωθεί αλλά το πρόβλημα είχε παρουσιαστεί στην επίθεση όπου ο Παναθηναϊκός δεν έβρισκε λύσεις με αποτέλεσμα να… πετάξει πολλές ευκαιρίες στον κάλαθο των αχρήστων. Ο Γκουντάιτις με τον Πάσκολο είχαν πάρει τη σκυτάλη από τον Κουζμίνσκας στο δεύτερο ημίχρονο και ήταν εκείνη που είχαν βάλει δύσκολα στην ελληνική ομάδα.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο ήταν… επιεικώς απαράδεκτη! Μπορεί η Αρμάνι να είχε πολύ υψηλά ποσοστά ευστοχίας, σε βαθμό που να «άγγιζαν» και την τελειότητα ωστόσο ήταν απόρροια της «πράσινης» άμυνας. Η διάθεση και η ενέργεια είχαν πάει περίπατο και οι παίκτες του Πιανιτζιάνι έβρισκαν με χαρακτηριστική ευκολία τον δρόμο για το καλάθι του Παναθηναϊκού. Για του λόγου το αληθές, μια ματιά στα στατιστικά του πρώτου ημιχρόνου φτάνει και περισσεύει για να φανεί η ανωτερότητα των Ιταλών.

Συγκεκριμένα μέτρησαν 79% στα δίποντα (15/19), 44% στα τρίποντα (4/9), 93% στις βολές (13/14), είχαν 6 ριμπάουντ περισσότερα (16-10 εκ των οποίων 10-3 στο α” δεκάλεπτο) και διπλάσιες ασίστ (13-6)! Καλά ήταν και τα ποσοστά των «πρασίνων» σε αυτό το διάστημα (10/20 δίποντα, 5/12 τρίποντα, 7/10 βολές) ωστόσο το πρόβλημα ήταν στην άμυνα.

Ο Μιντάουγκας Κουζμίνσκας έκανε… πράγματα και θαύματα στο πρώτο μισό του αγώνα έχοντας 14 πόντους με 4/4 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 3/3 βολές, 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ σε 13:07 λεπτά συμμετοχής! Οι ψηλοί είχαν πετύχει 16 πόντους στο σύνολο (Πάσκολο, Γκουντάιτις, Ταρζέφσκι) βγάζοντας εκ νέου την «πράσινη» αδυναμία στη front line.

Από πλευράς του Παναθηναϊκού ο Τζέιμς Γκιστ ήταν η «σταθερή αξία» της ομάδας του με 11 πόντους (3/4δίπ., 1/3τρ., 2/3β.) και 3 ριμπάουντ, την ώρα που ο Καλάθης ήταν εκτός ρυθμού έχοντας μοιράσει μόνο μία ασίστ στα 14 λεπτά του ημιχρόνου.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Όταν έπαιξε άμυνα κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, να βρει ρυθμό και να γυρίσει το παιχνίδι. Επίσης για πρώτη φορά φέτος είχε τόσο υψηλό ποσοστό στις βολές αναλογικά με τις προσπάθειες, έχοντας 86% με 19/22!

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε την υπογραφή του σε ένα ακόμα ματς των «πρασίνων» με καλάθι στο τέλος έχοντας 18 πόντους με 7/14 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ο Νικ Καλάθης μετά το μέτριο πρώτο ημίχρονο είχε 18 πόντους με 4/7 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/2, 6 ασίστ, 4 κλεψίματα και 3 ριμπάουντ.

ΠΕΡΑΣΑΝ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΑΝ: Ο Λοτζέσκι ήταν σε κακό βράδυ με 0/3 σουτ σε 17:38

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Η αντίδραση του Παναθηναϊκού στο τέταρτο δεκάλεπτο, όταν όλα έδειχναν ότι η Αρμάνι έδειχνε να ελέγχει πλήρως το ματς, οι «πράσινοι» πραγματοποίησαν ένα 26-18 και γύρισαν όλο το ματς και την εικόνα της αναμέτρησης.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Τζέιμς Γκιστ ήταν εκείνος που έφτασε «αθόρυβα» στους 18 πόντους με 6/10 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 3/4 βολές και 5 ριμπάουντ, αν και είχε προβλήματα στην άμυνα. Πολύ καλός και ο Μάρκους Ντένμον (12π., 2/3τρ., 6/6β.) με κρίσιμα καλάθια και καλές άμυνες στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το χαζό φάουλ του Κρις Σίνγκλετον στα 2,4» για το τέλος της κανονικής διάρκειας στον Μπέρτανς με το οποίο έκανε δώρο τρεις βολές στην Αρμάνι στέλνοντας το ματς στην παράταση.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός τα -11 ριμπάουντ (38-27) ενώ η Αρμάνι τα 5/20 τρίποντα και τα 18 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 55-42, 69-61, 87-87 (κ.α.), 95-96 (παρ.)