Πέμπτη, 18 Απριλίου, 2024

Αστέρας Τρίπολης – Άρης: Φοβερή ανατροπή και «φωτιά» στην 6άδα από τους Αρκάδες

Ο Άρης προηγήθηκε στην Τρίπολη και ήταν καλύτερος στο πρώτο μέρος, αλλά ο Αστέρας αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με δύο γκολ σε πέντε λεπτά έκανε την ανατροπή για το 2-1 στο ματς της 20ης αγωνιστικής της Superleague.

Οι “κίτρινοι” άνοιξαν το σκορ με τον Μάνο και έχασαν ευκαιρίες να “καθαρίσουν” το παιχνίδι, αλλά αυτό δε συνέβη και οι “Αρκάδες” εμφανίστηκαν βελτιωμένοι στη συνέχεια για να “σκοτώσουν” τους φιλοξενούμενους με τους Κρεσπί και Ριέρα στις μοναδικές ουσιαστικά φάσεις στο ματς. Ντεμπούτο με ήττα για τον Μήτρογλου, που πέρασε στο τέλος στο παιχνίδι ως αλλαγή.

Με τη νίκη αυτή, ο Αστέρας Τρίπολης μείωσε τη διαφορά του από τον Άρη και τη δεύτερη θέση της βαθμολογίας στους 6 βαθμούς, βάζοντας “φωτιά” στην πρώτη 6άδα που θα αγωνιστεί και στα πλέι οφ της Superleague.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά το παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά προσπάθησε να πάρει την πρωτοβουλία, δείχνοντας πιο “απειλητικός” από τους γηπεδούχους. Ο Μάνος μόλις στο 12′ έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία, πλασάροντας πάνω στον Τσιφτσή από πλάγια θέση δεξιά.

Ακολούθησε μία ωραία ενέργεια του Ματέο Γκαρσία στο 18′, με το σουτ του να κοντράρεται την τελευταία στιγμή, για να έρθει και η τελευταία… προειδοποίησε με τον Σάσα να στέλνει την μπάλα λίγο άουτ στο 25′.

Τρία λεπτά αργότερα όμως, το σκορ άνοιξε, με τους παίκτες του Μάντζιου να “κρύβουν” την μπάλα και να την… εμφανίζουν στα δίχτυα των Αρκάδων. Ο Σάσα έκανε φοβερή πάσα στον Μπερτόγλιο και αυτός τη γύρισε παράλληλα προς την εστία, δίνοντας την ασίστ στον Μάνο, για να κάνει το 1-0 με προβολή και ενώ η μπάλα βρήκε και στον Καστάνιο.

Ο Άρης θα μπορούσε μάλιστα να διπλασιάσει τα γκολ του λίγο μετά, αλλά ο Τσιφτσής είπε “όχι” σε εξαιρετικό σουτ του Μπερτόγλιο από το ύψος της περιοχής στο 35′. Στη συνέχεια ο Αστέρας προσπάθησε να αντιδράσει, πήρε την κατοχή της μπάλας και δημιούργησε τις πρώτες δικές του ευκαιρίες στο ματς.

Ο Άλβαρεζ έστειλε άουτ την μπάλα από ένα φάουλ σε καλή θέση για τους γηπεδούχους, ενώ στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Κώτσιρας έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Σίτο πήρε την κεφαλιά, στέλνοντας όμως την μπάλα “σύριζα” από το κάθετο δοκάρι του Σιαμπάνη.

Στο δεύτερο μέρος, ο Αστέρας συνέχισε να έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων και προσπάθησε να “απειλήσει” με κάποια μακρινά σουτ. Στην πρώτη πραγματικά καλή του φάση όμως κατάφερε να ισοφαρίσει. Από εκτέλεση φάουλ του Φερνάντεθ στο 65′, η μπάλα έφθασε στο δεύτερο δοκάρι στον Κρεσπί και αυτός πλάσαρε από κοντά για το 1-1.

Οι Αρκάδες εκμεταλλεύτηκαν μάλιστα άμεσα το “σοκ” του Άρη και “χτύπησαν” ξανά μετά από πέντε λεπτά. Ο σκόρερ πήρε αυτή τη φορά το ρόλο του δημιουργού και με ωραίο γύρισμα από δεξιά, επέτρεψε στον Ριέρα να “πεταχτεί” στην “καρδιά” της άμυνας των φιλοξενούμενων και να ολοκληρώσει την ανατροπή, γράφοντας το 2-1 στο ματς.