Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Άστραψε και βρόντηξε ο Αστέρας Τρίπολης: 6-1 τον ΟΦΗ

Βροχή τα γκολ από τον Αστέρα στη βροχερή Τρίπολη, με τους Αρκάδες να επικρατούν με 6-1 του ΟΦΗ στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Super League. Τρία γκολ έβαλε ο Μπαράλες, δύο ο Μάσα και ένα ο Πάρα, ενώ για τους Κρητικούς είχε μειώσει προσωρινά ο Λαμπρόπουλος.

ÁÓÔÅÑÁÓ ÔÑÉÐÏËÇÓ - ÏÖÇ ASTERAS TRIPOLIS - OFI (SUPERLEAGUE 2014-2015)Οι αντίξοες καιρικές συνθήκες δεν εμπόδισαν τον Αστέρα να μπει στον βαρύ αγωνιστικό χώρο και να κυριαρχήσει ολοκληρωτικά από τα πρώτα λεπτά. Μόλις στο 4ο λεπτό ο Ρόλε εκτέλεσε το φάουλ και ο Μπαράλε με κεφαλιά νίκησε τον Λόρια για το 1-0.

Οι Αρκάδες πήραν την πρωτοβουλία και προσπάθησαν να φτάσουν γρήγορα στην επίτευξη ενός ακόμη τέρματος. Τα κατάφεραν στο 41′ με διπλή προσπάθεια του Μπαράλες μετά από γύρισμα του Γιαννιώτα.

Το 3-0 έγινε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με τον Μάσα να χρίζεται σκόρερ αυτή τη φορά, ο οποίος νίκησε με κοντινή κεφαλιά τον Λόρια.

Η «βροχή» των γκολ συνεχίστηκε για τον Αστέρα στο 66ο λεπτό, με τον Μάσα να «χτυπά» ξανά μετά από ασίστ του Ρόλε για το 4-0.

Στο 79′ ο Παντελιάδης έβγαλε τη σέντρα και ο Μπαράλες με σουτ στην κίνηση ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-0.

Ο ΟΦΗ σκόραρε με πέναλτι του Λαμπρόπουλου στο 88′, ενώ το τελικό 6-1 διαμόρφωσε ο Πάρα στις καθυστερήσεις με κοντινή κεφαλιά, μετά από εκτέλεση κόρνερ.

Αστέρας Τρίπολης: Κοσίτσκι, Λούι, Παντελιάδης, Ζησόπουλος, Αλόκο, Μουνάφο (69′ Τιε Μπι), Ιγκλέσιας, Μάσα (69′ Πάρα), Ρόλε (76′ Φερνάντες), Γιαννιώτας, Μπαράλες.

ΟΦΗ: Λόρια, Ροβίθης (77′ Μανιδάκης), Μπολάκης, Φαζός, Δαμιανάκης, Κάλαϊτζιτς, Μακρής, Κουτσιανικούλης, Λαμπρόπουλος, Μαραθιανός (46′ Περογαμβράκης), Τζορτζ.