Australian Open: Καταιγιστικός στην πρεμιέρα του ο Στέφανος Τσιτσιπάς -Νίκησε 3-0 σετ τον Ιταλό Σ. Καρούζο!

Χωρίς να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στον αντίπαλό του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε με το δεξί στο Australian Open και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του φημισμένου Grand Slam.

Ο Έλληνας τενίστας ήταν καταιγιστικός στην πρεμιέρα του στο Οπεν της Αυστραλίας, νίκησε 3-0 σετ (6-0, 6-2, 6-3) τον Ιταλό Σαλβατόρε Καρούζο σε λιγότερο από δύο ώρες (σε 1 ώρα και 43 λεπτά για την ακρίβεια) και πέρασε πολύ εύκολα στους «64» του τουρνουά. Εκεί θα αντιμετωπίσει ένα εκ των Philipp Kohlschreiber (Γερμανία) και Marcos Giron (ΗΠΑ), μεθαύριο Τετάρτη, με στόχο την πρόκριση στους «32» του Australian Open.

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ήταν εκπληκτικός στο πρώτο σετ, το οποίο κέρδισε χωρίς να χάσει ούτε ένα γκέιμ, κάνοντας τρία μπρέικ στο σερβίς του Καρούζο! Εξίσου δυνατά όμως μπήκε και στο δεύτερο σετ, υπό τις επευφημίες πολλών Ελλήνων που ήταν στις εξέδρες, και κάνοντας δύο μπρέικ στο σερβίς του Ιταλού τενίστα έφτασε στο 6-2 και στην κατάκτηση του δεύτερου σετ.

Στο τρίτο σετ η εικόνα δεν άλλαξε ιδιαίτερα, με τον Στέφανο Τσιτσιπά να κάνει ξανά μπρέικ στον Καρούζο ενώ το σκορ ήταν 2-1 υπέρ του Έλληνα τενίστα. Από κει και πέρα, οι δύο τενίστες κράτησαν τα σερβίς τους και έτσι ο Στέφανος Τσιτσιπάς έφτασε στην κατάκτηση και του τρίτου σετ με 6-3 και στη νίκη-πρόκριση.