Basket League, Χολαργός-Πανιώνιος 74-73: Με buzzer στο buzzer έριξε νοκ άουτ τον Πανιώνιο ο Χολαργός!

Φινάλε για γερά νεύρα στο ματς Χολαργός-Πανιώνιος για την 13η αγωνιστική της Basket League.

Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν μια ανάσα από τη νίκη όταν 3,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος προηγήθηκαν με ένα πόντο χάρις στον Μπέρι, όμως οι γηπεδούχοι –και συγκεκριμένα ο Λαβ- δεν είχαν πει την τελευταία λέξη τους.

Ο Αμερικανός με προσωπική ενέργεια και ένα σουτ εκτός ισορροπίας νίκησε το χρονόμετρο κι έγραψε το τελικό 74-73 υπέρ της ομάδας των βορείων προαστίων.

Παρέμειναν σε τροχιά πλέι οφ οι γηπεδούχοι που έφτασαν στο 7-6, κυρίως λόγω της απόδοσης του Λαβ που πέτυχε 23 πόντους, ενώ 17 είχε ο Γιάνκοβιτς. Αντίθετα ο Πανιώνιος παραμένει στην επικίνδυνη ζώνη με ρεκόρ 3-10, έχοντας χάσει τρία ματς με τον ίδιο τρόπο, δηλαδή καλάθι στην εκπνοή.

Οι Νεοσμυρνιώτες μπήκαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν 2-9 και 8-14, όμως οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ισορρόπησαν και πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με τρίποντο του Γιάνκοβιτς (25-24 στο 12’). Η εικόνα του μας δεν άλλαξε μέχρι την ανάπαυλα όπου οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με τον Χολαργό να προηγείται 38-37.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε, με καμία από τις δύο ομάδες να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ και το ματς να κινείται στην κόψη του ξυραφιού και τους κυανέρυθρους να κρατούν ισχνό προβάδισμα (55-57).

Στη συνέχεια ακολούθησε ένα διάστημα όπου το άγχος βάρυνε τα χέρια όλων και το ντέρμπι συνεχίστηκε κρατώντας αμείωτο το ενδιαφέρον και κατά τη διάρκεια της τελευταίας περιόδου.

Στα τελευταία δραματικά λεπτά όλα ήταν ανοιχτά σχετικά με την έκβαση του αποτελέσματος. Η πλάστιγγα έμοιαζε να γέρνει οριστικά υπέρ του Πανιωνίου με το καλάθι του Μπέρι (συνολικά 17 πόντοι), όμως ήρθε η… τρελή προσπάθεια του Λαβ να δώσει τη νίκη στον Χολαργό!