Basket League, Λαύριο – ΑΕΚ 60-73: Με σόου Λάνγκφορντ

Απίθανα πράγματα για ακόμα ένα βράδυ έκανε ο Κιθ Λάνγκφορντ και με συμπαραστάτες τους Γιαννόπουλο – Ματσιούλις, αλλά και τον Σλότερ, οδήγησε την ΑΕΚ στην τέταρτη νίκη της στο ελληνικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη προσπάθησε να επιστρέψει στο τέλος, όταν και μείωσε σε 52-59 (35′), αλλά ήρθε το νέο «ξέσπασμα» των «κιτρινόμαυρων».

Άλμαν (17π.), Ντεκόζι (11π., 8ρ.) και Άουτλο (10π.) ξεχώρισαν για το Λαύριο, το οποίο βράβευσε τον Δημήτρη Κακλαμανάκη πριν από την έναρξη της αναμέτρησης.

Τα πράγματα με την έναρξη του ματς δεν ήταν ιδανικά για τις δύο ομάδες, καθώς τα λάθη και η αστοχία φρόντισαν να κρατήσουντ το σκορ σε χαμηλά επίπεδα (9-9, 7′). Σλότερ και Λάνγκφορντ… ξεμπούκωσαν λίγο την ΑΕΚ, η οποία βρέθηκε μπροστά στο δεκάλεπτο (12-16).

Άουτλο και Άλμαν βρήκαν στόχο από τα 6.75μ (18-21, 13′) και ο Μουράτος λίγο αργότερα ισοφάρισε (23-23, 15′). Σλότερ και Λάνγκφορντ, όμως, ανέλαβαν και πάλι δράση, με τον Αμερικανό γκαρντ να κάνει απίθανα πράγματα και με 12 πόντους στη δεύτερη περίοδο, έβαλε τους «κιτρινόμαυρους» σε διψήφια διαφορά στο ημίχρονο (26-37, 20′).

Γερομιχαλός και Ντέιβις μείωσαν (31-37, 24′), αλλά Γιαννόπουλος και Λάνγκφορντ κράτησαν την ΑΕΚ ψηλά στο 30′ (38-50). Ο Αμερικανός συνέχιζε ακάθεκτος (41-54, 33′), Άλμαν και Ντεκόζι προσπάθησαν να βρουν λύσεις (46-54, 34′) και λίγο αργότερα ο Άουλο με… τετράποντο και ο Άλμαν με κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκαναν το 52-59 (35′). Ματσιούλις και Γιαννόπουλος αποδείχθηκαν κομβικοί (4/4τρ.) οδήγησαν την ΑΕΚ στη νίκη (60-73).

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Σε κρίσιμα σημεία η ΑΕΚ πήρε ώθηση από τα τρίποντα (39%) και σκόραρε διπλάσιους πόντους στη ρακέτα (28).

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κιθ Λάνγκφορντ σημείωσε 33 πόντους κι έδωσε 5 ασίστ. Σκόραρε 12 στη δεύτερη περίοδο και είχε 20 μέχρι το ημίχρονο.

ΑΦΑΝΕΙΣ «ΗΡΩΕΣ»: Ο Γιαννόπουλος ξεδίπλωσε το ταλέντο του στο σουτ και πέτυχε 15 πόντους. Ο Ματσιούλις είχε 10 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Σλότερ 9 και 6, αντίστοιχα.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Ουότσον σε 12:03 είχε 0/4 σουτ.

ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Όταν το Λαύριο μείωσε σε 52-59 (35′), ο Ματσιούλις ευστόχησε σε δύο σερί τρίποντα (52-65, 36′).

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Το Λαύριο τις χαμένες βολές και η ΑΕΚ τις στιγμές που έπαθε… black out.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το buzzer beater τρίποντο του Λάνγκφορντ στο 20′.

Τα δεκάλεπτα: 12-16, 26-37, 38-50, 60-73.