Basket League, ΠΑΟΚ-Χολαργός 80-73: Παραμένει… πενταδάτος ο ΠΑΟΚ!

Με τις μεγάλες διαφορές που είχε χτίσει ο ΠΑΟΚ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα, άντεξε στην επιστροφή του Χολαργού στο τέταρτο και έτσι πήρε τη νίκη (80-73), που τον διατήρησε στην πρώτη πεντάδα (11-6).

Κορυφαίος για τον «Δικέφαλο του Βορρά» ήταν ο Χρυσικόπουλος με 16 πόντους, ενώ από 11 είχαν οι Τέπιτς και Γκος.

Από τους ηττημένους, που έπεσαν στο 8-9, ξεχώρισαν οι Γιάνκοβιτς και Οκερεαφόρ με 20 και 13 πόντους αντίστοιχα.

Ντέρμπι ήταν η αναμέτρηση στο ξεκίνημά της, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί και καμία να μην μπορεί να ξεφύγει (11-10).

Στη συνέχεια και με μπροστάρη τον Γιάνκοβιτς, ο Χολαργός κατάφερε να πάει στο +4 (13-17), ωστόσο στα τελευταία δύο λεπτά, ο Γκάρετ πήρε τον ΠΑΟΚ από το… χέρι και τον έστειλε προηγούμενο (18-17), στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Με τον Γκάρετ να συνεχίζει το ίδιο δυναμικά, ο «Δικέφαλος του Βορρά» πήγε στο +5 (28-23), στο 15’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε ξανά με τον Γιάνκοβιτς, ο οποίος έφερε το παιχνίδι στο καλάθι (33-31), στο 18’. Αλλά, η άμυνα των γηπεδούχων έσφιξε στον εναπομείναντα χρόνο και έτσι πήγε στα αποδυτήρια με το +6 (37-31).

Με τον Χρυσικόπουλο να μπαίνει πολύ «ζεστός» από την περιφέρεια στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ ξέφυγε στο +13 (47-34), στο 23’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης, καθώς όχι μόνο διατηρούσαν την υπέρ τους διαφορά σε διψήφια τιμή, αλλά με πλουραλισμό στην επίθεση έφτασαν ακόμη και στο +22 (66-44), με τις δύο βολές του Χόκινς να διαμορφώνουν το 66-46.

Η μεγάλη διαφορά έκανε τον ΠΑΟΚ να μπει πιο χαλαρός στην τέταρτη περίοδο και έτσι ο Χολαργός κατάφερε να τη ροκανίσει στο -11 (70-59), στο 34’.

Ο Σχίζας ξεκόλλησε τους γηπεδούχους, αλλά η ομάδα του Λυκογιάννη είχε χτίσει μομέντουμ και έτσι αρχικά έριξε τη διαφορά στο -8 (72-64) και στο -6 (74-68), στο 39’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, ο ΠΑΟΚ τα κρίσιμα επιθετικά ριμπάουντ και έτσι διαφύλαξε το προβάδισμά μέχρι το τέλος και πήρε τη νίκη με το τελικό 80-73.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-31, 66-46, 80-73
ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Ζάρας 5 (1), Χρυσικόπουλος 16 (4), Κόνιαρης 9, Τέπιτς 11 (1), Τζέφερσον 3, Μαργαρίτης 7 (1), Τσόχλας 5 (1), Σχίζας 4, Γκάρετ 9, Γκος 11 (2).
Χολαργός (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 5 (1), Γιάνκοβιτς 20 (2), Οκερεαφόρ 13 (2), Αγκμπελέσε 4, Χόκινς 2, Κώττας 8, Καμπερίδης 3, Τάλτον 8 (2), Σκουλίδας, Καλαϊτζάκης 4, Ραλλάτος, Λοβ 6.