Basket League, ΠΑΟΚ – Περιστέρι 68-75: Έριξε τον «Δικέφαλο» στην τελευταία θέση, άγριο κράξιμο στην Πυλαία

Οι νίκες του Άρη και της Λάρισας επί του Ήφαιστου και του Κολοσσού, αντίστοιχα έβαλαν έξτρα πίεση στον ΠΑΟΚ ωστόσο ο «Δικέφαλος» δεν τα κατάφερε απέναντι στο Περιστέρι, με αποτέλεσμα να μείνει μόνος στην τελευταία θέση της κατάταξης έπειτα από 20 αγωνιστικές!

Σε ό,τι αφορά το Περιστέρι, η ομάδα των δυτικών προαστίων επέστρεψε στην τρίτη θέση της κατάταξης, σημειώνοντας την πέμπτη εφετινή νίκη του μακριά από το κλειστό της Τζον Κένεντι ενώ ακολουθεί το Game 2 με τη Χάποελ Ιερουσαλήμ στη φάση των «16» του BCL.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης στην PAOK Sports Arena, εκεί όπου ο Γιανίκ Μορέιρα ισοφάρισε σε 9-9 με layup κι εν συνεχεία ο «Δικέφαλος» έκανε σερί 5-0 για το 14-9 στο 4:54.

Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 19-19 με τον Άαρον Μπεστ όμως το Περιστέρι πέτυχε έξι αναπάντητους πόντους και πήρε κεφάλι στο σκορ με το υπέρ του 19-25 με το καλάθι του Γάιου Σκορδίλη.

Παρ” όλα αυτά ο ΠΑΟΚ αντέδρασε άμεσα και «έτρεξε» σερί 8-0 για το 27-25 στο 15:09, υποχρεώνοντας τον Νίκο Παπανικολόπουλο να καλέσει εσπευσμένα timeout! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 28-34 με τον Στίβεν Γκρέι ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 35-35 με 2/2 βολές του Σάνον Σόρτερ.

Σε αυτό το διάστημα ο ΠΑΟΚ μέτρησε 4/13 δίποντα, 6/15 τρίποντα, 19 ριμπάουντ και 7 λάθη έχοντας ως σημείο αναφοράς στην επίθεση τον Μπόμπι Μπράουν (10π., 4ασ.).

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν απόλυτα ισορροπημένο, με τον Γιανίκ Μορέιρα να διαμορφώνει το 51-52 στο 30′ από τη γραμμή των βολών. Το Περιστέρι ξέφυγε με +8 (52-60) στο 33:05 με τους συνεχόμενους πόντους των Χάτσερ, Βασιλόπουλου, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 60-63 με τον Βαγγέλη Μαργαρίτη όμως ο Γκρέι πέτυχε τέσσερις σερί πόντους για το 60-67 στα 4:19 για το φινάλε!

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 35-35, 51-52, 68-75.