Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Basket League, Ρέθυμνο-ΠΑΟΚ 78-88: Με όργια Χάτσερ πέρασε από το Ρέθυμνο ο ΠΑΟΚ!

Έμεινε πίσω στο σκορ ακόμα και με διψήφιες διαφορές, αλλά ο ΠΑΟΚ δείχνοντας ψυχραιμία και ποιότητα στο δεύτερο ημίχρονο επικράτησε δύσκολα του Ρεθύμνου με 88-78 στην Κρήτη και έδειξε ανεπηρέαστος από τα εσωτερικά του προβλήματα.

Εμφάνιση που μπορεί να μνημονεύεται για πολύ καιρό πραγματοποίησε ο Χάτσερ, που πέτυχε 37 πόντους, έχοντας 5/8 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 9/9 βολές και μοίρασε και 4 ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης του ο Φιλ Γκος με 15 πόντους.

Από πλευράς γηπεδούχων, που έκαναν ένα εκπληκτικό πρώτο ημίχρονο, αλλά «ξεφούσκωσαν» στο δεύτερο, κορυφαίοι ήταν οι Χριστοδούλου (25 πόντοι, 6/8 τρίποντα) και Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ με 18 πόντους και 8 ασίστ.

Με αυτή τη νίκη ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 9-5, ενώ το Ρέθυμνο έχει μείνει μόλις με 2 νίκες σε 14 ματς.

Με έναν εκπληκτικό Κλάντον, που έκανε το καλύτερο δεκάλεπτο στη θητεία του στο Ρέθυμνο, οι γηπεδούχοι έβαλαν πολύ δύσκολα στον ΠΑΟΚ, παίρνοντας προβάδισμα τεσσάρων πόντων (9-5) με τον Αμερικανό σέντερ να έχει 7 πόντους.

Τη σκυτάλη του σκοραρίσματος ανέλαβε ο Χριστοδούλου, που με δικούς του πόντους έκανε το 16-9, ενώ με τρίποντο του Τζόνσον για πρώτη φορά η διαφορά έφτασε στους 10 πόντους (21-11). Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου που είχε μπει υπνωτισμένη στο παιχνίδι κατάφερε να κλείσει την περίοδο μόλις στο –6 (21-15) με συνεχόμενους πόντους του Χάτσερ.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου φαινόταν ότι ο ΠΑΟΚ θα καταφέρει να θέσει το δικό του νόμο, αφού πολύ γρήγορα με τους Γκος και Τζόουνς κατάφεραν να φέρουν το ματς στον έναν πόντο (23-22 και 25-24).

Παρ’ όλα αυτά, το Ρέθυμνο έβγαλε τον άσο από το μανίκι, αφού ο νεοαποκτηθέντας Τζόνσον με δύο σερί τρίποντα έκανε το 31-24, επαναφέροντας τη διαφορά έπειτα από πολλή ώρα στο +7. Ο καταιγισμός τριπόντων από τους γηπεδούχους συνεχίστηκε, με τον Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ να πετυχαίνει ένα τρίποντο και ένα… τετράποντο, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +9 (40-31).

Η υψηλότερη τιμή στη διαφορά ήταν το +10 (42-32), με τον Μπαρτ να συνεχίζει συνδεδεμένος με το αντίπαλο καλάθι. Τελικά, με δίποντο του Χρυσικόπουλου το σκορ του ημιχρόνου έκλεισε στο 42-34.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια εντελώς διαφορετική ιστορία. Με τους Γκάρετ και Γκος, ο ΠΑΟΚ μείωσε στους πέντε (45-40), αλλά το Ρέθυμνο με τον «καυτό» Χριστοδούλου επανέφερε το +8 (48-40) για την ομάδα του. Αυτή ήταν, όμως, και η τελευταία έκλαμψη των γηπεδούχων στην 3η περίοδο, αφού ο Χάτσερ άρχισε να κάνει τα πάντα στο παρκέ.

Με δικούς του πόντους και με άξιο συμπαραστάτη τον Γκος, ο ΠΑΟΚ έκανε ένα σερί 0-14, παίρνοντας για πρώτη φορά το προβάδισμα στο σκορ (48-54) και μάλιστα πηγαίνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους. Το Ρέθυμνο βρήκε μια πρόσκαιρη απάντηση με τους Ραζή και Κλάντον (53-54), αλλά και πάλι ο Χάτσερ με τρίποντο έκλεισε το δεκάλεπτο στο 53-57.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 42-34, 53-57, 78-88.

Ρέθυμνο CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Τζόνσον 14 (4), Χριστοδούλου 25 (6/8 τρίποντα), Μπαρτ 18 (3/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Κλάντον 9 (13 ριμπάουντ, 6 λάθη), Ντάνιελς 2, Σιγκούνας 1, Καλογιαννίδης, Ραζής 3 (1), Μπρέισι Ντέιβις, Τζόουνς 6.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 2, Κόνιαρης, Μαργαρίτης 3, Σχίζας 5, Γκος 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα), Ζάρας 8 (2), Αθηναίου 1, Γκάρετ 9 (9 ριμπάουντ), Χάτσερ 37 (11/17 σουτ, 9/9 βολές), Τζόουνς 8 (8 ριμπάουντ).