Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Basketball Champions League , ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 62-63: Ζορίστηκε, αλλά προκρίθηκε!

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και είχε σταθερά το προβάδισμα (3-6, 7-10), αλλά σιγά, σιγά η ΑΕΚ άρχισε να βρίσκει ρυθμό και με τρίποντο του Γιαννόπουλου στην εκπνοή της επίθεσης βρέθηκε στο +4 με τη λήξη της πρώτης περιόδου (18-14).

Η Ένωση με τρίποντο του Τσαλμπούρη ξέφυγε με 23-16, όμως στο επόμενο τρίλεπτο κόλλησε επιθετικά και ο ΠΑΟΚ (που δεν έχει πάρει καμία βοήθεια από Γκος, Χάτσερ) μείωσε σε 23-20 και ισοφάρισε 23-23 με τρίποντο του Ζάρα, αλλά μετά το τάιμ άουτ του Μπάνκι η ΑΕΚ ξαναβρήκε την ηρεμία της στο παιχνίδι, απάντησε με ένα δικό της 9-0 σερί (32-23) για να κλείσει το ημίχρονο στο 32-27..

Στην 3η περίοδο η ΑΕΚ πάλι έφτασε στο +7 (39-32), αλλά σε ένα άναρχο γενικά παιχνίδι ο ΠΑΟΚ βρήκε τις λύσεις από τον Μαργαρίτη μειώνοντας σε 41-40 στο 27′, για να προηγηθούν οι φιλοξενούμενοι με 43-47 μετά από εσκεμμένο φάουλ του Τζέιμς, ωστόσο ο ΠΑΟΚ έχασε δύο επιθέσεις, ο Σάκοτα μείωσε και στο 30′ το σκορ ήταν 45-47..

Ο ΠΑΟΚ με το πρώτο τρίποντο του Χάτσερ στις αρχές της Δ” περιόδου έκανε το 45-50, αλλά ο Ματσιούλις με ένα απίθανο τρίποντε σε νεκρό χρόνο κι ο Τζέιμς με κάρφωμα έφεραν το 50-50 για να απαντήσει με νέο τρίποντο ο Γκος για το 50-53 στο 33’30».

Εκεί όμως ο Δικέφαλος και πάλι πέταξε όλες τις ευκαιρίες που είχε για να αγχώσει την αντίπαλο του, η ΑΕΚ προσπέρασε με 54-53 και απλά οι Θεσσαλονικείς πήραν μια νίκη γοήτρου.