Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Champions League: Κέρδισε, αλλά αποκλείστηκε η Ρεάλ

1367351259_extras_portada_1Η νίκη με 2-0 δεν ήταν αρκετή για τους Μαδριλένους για να ανατρέψουν το 4-1 του «Βεστφάλεν», με αποτέλεσμα η Ντόρντμουντ να πάρει το εισιτήριο για τον τελικό.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με στόχο να πετύχουν γκολ από τα… αποδυτήρια και να φορτώσουν με άγχος τους Γερμανούς.

Ωστόσο η μεγάλη ευκαιρία του Ιγκουαΐν στο 4’ αποκρούστηκε από τον Βαϊντεφέλερ, το σουτ του Κριστιάνο Ρονάλντο στο 8’ κατέληξε άουτ, ενώ ούτε ο Οζίλ στο 15’ κατάφερε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Έτσι, η πίεση της Ρεάλ σιγά σιγά άρχισε να πέφτει, με αποτέλεσμα το ημίχρονο να βγει χωρίς γκολ και να φτάσουμε μέχρι το 83ο λεπτό.

Εκεί το παιχνίδι πήρε… φωτιά, με το γκολ του Μπενζεμά και φούντωσε ακόμη περισσότερο με αυτό του Ράμος στο 88’, που έφερε την πρόκριση σε απόσταση ενός γκολ για την «Βασίλισσα».

Το πολυπόθητο τέρμα όμως δεν ήρθε ποτέ για την ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο, η ανατροπή έμεινε ημιτελής και η Μπορούσια Ντόρντμουντ πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Τσάμπιονς Λιγκ, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Μπάγερν Μονάχου-Μπαρτσελόνα (4-0).