Τρίτη, 16 Απριλίου, 2024

Champions League: Ονειρεμένη πρόκριση της Μπάγερν

1367427136_039237_1367435790_album_grandeΜετά το 4-0 στο «Allianz Arena» οι Βαυαροί επικράτησαν 3-0 της Μπαρτσελόνα και στο «Καμπ Νου», παίρνοντας το εισιτήριο για τον τελικό της διοργάνωσης.

Οι Γερμανοί δέχθηκαν με χαμόγελο το… δώρο του Βιλανόβα να αφήσει στον πάγκο τον Μέσι και έβγαλαν χωρίς πρόβλημα τα πρώτα λεπτά που αναμενόταν η πίεση των Καταλανών.

Για την ακρίβεια, αν κάποια ομάδα έδειχνε να καίγεται για το γκολ και να πιέζει προς αυτή την κατεύθυνση, αυτή ήταν η Μπάγερν. Δεν τα κατάφερε όμως, καθώς ο Πικέ φώναζε πάντα παρών όποτε χρειαζόταν, σώζοντας την Μπαρτσελόνα…

Έτσι, φτάσαμε στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 49’, όπου ο Ρόμπεν με ένα ωραίο γκολ άνοιξε το σκορ και έβαλε τέλος στις οποίες ελπίδες των «μπλαουγκράνα» για ανατροπή του 4-0 του πρώτου παιχνιδιού.

Οι γηπεδούχοι από εκείνο το σημείο μπορεί να πέταξαν λευκή… πετσέτα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι δεν σταμάτησαν τις… μηχανές τους, με αποτέλεσμα το αυτογκόλ του Πικέ και το τέρμα του Μίλερ στο 72’ και στο 76΄αντίστοιχα να διαμορφώσουν το τελικό 0-3.

Η Μπάγερν με συνολικά σκορ 7-0 (4-0, 3-0) πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Γουέμπλεϊ, εκεί που περιμένει η Ντόρντμουντ από την Τρίτη, σε έναν Γερμανικό… εμφύλιο.