Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Champions League: Ενας Σα δεν έφτανε -Ο Ολυμπιακός έχασε με κάτω τα χέρια με 2-0 από την Μπάγερν στο Μόναχο

O Oλυμπιακός πήγε με όνειρα στο Μόναχο, αλλά η Μπάγερν δεν είχε διάθεση για… αστεία.

Ετσι με απίστευτα ποσοστά κατοχής και συνεχείς επιθέσεις και φάσεις για γκολ κέρδισε 2-0 τον Ολυμπιακό που είχε σε τρομερή μέρα τον Ζοσέ Σα που έκανε εκπληκτικές επεμβάσεις και κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα.

Ο ΟΣΦΠ δεν ήταν επικίνδυνος σε καμία στιγμή του αγώνα και για 90 λεπτά αρκέστηκε να αμύνεται κόντρα στους Βαυαρούς. Ο Σα κράτησε όρθιο τον Ολυμπιακό μέχρι το 69′ όταν ο Λεβαντόφσκι έκανε το 1-0, ενώ 20 λεπτά μετά ο Πέρισιτς έγραψε το τελικό σκορ.

Στις λίγες φορές που κράτησε την μπάλα ο Ολυμπιακός δεν είχε καθαρό μυαλό για να πατήσει περιοχή και να απειλήσει, με τους Ομάρ και Καμαρά να κάνουν κακές επιλογές τις φορές που βρέθηκαν κοντά στην περιοχή του Νόιερ.

Η Μπάγερν έτσι έφτασε τους 12 βαθμούς και πέρασε στην επόμενη φάση του Champions League, ενώ ο Ολυμπιακός έμεινε στον έναν.

Οι Πειραιώτες άντεξαν στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα το «σφυροκόπημα» των Βαυαρών, έχοντας για μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ζοζέ Σα, ο οποίος έδειξε την σπουδαία κλάση του και με εντυπωσιακές αποκρούσεις κράτησε σε χαμηλά επίπεδα το σκορ.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι ελληνικές ομάδες παρέμειναν χωρίς γκολ στο Μόναχο για έβδομο σερί παιχνίδι, ανεβάζοντας το… ρεκόρ στα 660 λεπτά.

Οι Γερμανοί έβγαλαν αντίδραση μετά την ήττα με 5-1 από την Αϊντραχτ και επέστρεψαν στις νίκες, ενώ ο Ολυμπιακός πλέον στρέφει το βλέμμα του στο παιχνίδι του πρωταθλήματος με τον Ατρόμητο στο Καραϊσκάκη.

Οι «ερυθρόλευκοι» πλέον θα τα δώσουν όλα για την τρίτη θέση και την πρόκριση στο Europa League. Την επόμενη αγωνιστική οι Πειραιώτες παίζουν στο Λονδίνο με την Τότεναμ, ενώ η Μπάγερν Μονάχου πηγαίνει στο Βελιγράδι για το ματς με τον Ερυθρό Αστέρα.

Οι ενδεκάδες στο Μπάγερν Μονάχου-Ολυμπιακός 2-0
Μπάγερν Μονάχου: Νόιερ, Παβάρ, Μαρτίνεθ, Αλάμπα, Ντέιβις, Κίμιχ, Γκορέτσκα (82’ Τολισό), Γκνάμπρι (89′ Πέρισιτς), Μίλερ, Κομάν (91′ Κοουτίνιο), Λεβαντόφσκι.

Ολυμπιακός: Σα, Ελαμπντελαουί, Σεμέδο, Μεριά, Τσιμίκας, Γκιγιέρμε, Μπουχαλάκης (71’ Βαλμπουενά), Καμαρά, Ραντζέλοβιτς (61’ Μασούρας), Ποντένσε (79’ Ελ Αραμπί, Γκερέρο.