Champions League: Η Λίβερπουλ ζει για θαύματα και η Ρεάλ να τα διαλύει – Η «βασίλισσα» την κατάπιε ξανά

Η ιστορία της Λίβερπουλ είναι συνυφασμένη με θαύματα, μυθικές ανατροπές και ποδοσφαιρικά «παραμύθια». Από την άλλη, η Ρεάλ Μαδρίτης ξέρει καλά πως να σβήνει κάθε ελπίδα για θαύμα των αντιπάλων της και ειδικά της Λίβερπουλ.

Οι Reds προηγήθηκαν με δύο γκολ στο 14′ και όλα έδειχναν πως θα ζήσουν ένα ονειρικό βράδυ. Η «Βασίλισσα» όμως της έβαλε πέντε γκολ μέσα στο Άνφιλντ, ξεγύμνωσε κάθε αδυναμία της και είναι κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά του Champions League για άλλη μια φορά.

Ο αρχηγός της Λίβερπουλ και ένας από τους κορυφαίους στόπερ παγκοσμίως δήλωσε ξεκάθαρα μετά το χθεσινό παιχνίδι πως η Λίβερπουλ ελπίζει σε ένα θαύμα. Και αν ο αρχηγός των έξι φορές πρωταθλητών Ευρώπης δηλώνει ξεκάθαρα πως το μόνο που σώζει την ομάδα του είναι ένα θαύμα, τότε καταλαβαίνει κανείς πως τα πράγματα είναι πολύ άσχημα για εκείνους. «Το ποδόσφαιρο έχει να κάνει με θαύματα και ελπίζουμε να μπορέσουμε να κάνουμε ένα θαύμα στην Μαδρίτη. Θα έπρεπε να είμαστε πιο συμπαγείς, μας τιμώρησαν με την ποιότητα που διαθέτουν. Έχουμε αρκετά καλά πράγματα, θα πρέπει να μείνουμε ενωμένοι. Δεν είναι η καλύτερη σεζόν ως ποδοσφαιρικός σύλλογος αλλα αυτό είναι μέρος του ποδοσφαίρου. Έχει να κάνει με το πώς διαχειρίζεσαι τις αναποδιές» είπε μεταξύ άλλων ο Ολλανδός αμυντικός.

Όσον αφορά στο ματς, ο Ντάρβιν Νούνιεζ άνοιξε το σκορ στο τέταρτο λεπτό πριν ο Μοχάμεντ Σαλάχ εκμεταλλευτεί ένα απίστευτο λάθος του Τιμπό Κουρτουά για να διπλασιάσει το προβάδισμα των γηπεδούχων δέκα λεπτά αργότερα. Όλα φάνταζαν ονειρικά στο Άνφιλντ για τους γηπεδούχους παίρνοντας εκδίκηση και από τον Βέλγο τερματοφύλακα που πριν μερικούς μήνες, στον τελικό Champions League είχε υψώσει τοίχος μπροστά στην εστία του.

Η Ρεάλ όμως αντέδρασε στο ματς. Και όταν το θηρίο της διοργάνωσης ξύπνησε, τότε το μόνο που μπορούσε να κάνει η αντίπαλη άμυνα ήταν να μαζεύει τη μπάλα από τα δίχτυα. Ο Βινίσιους σκόραρε δύο φορές για να ισοφαρίσει το σκορ πριν από την ανάπαυλα, με το δεύτερο να προέρχεται από μια αποτυχημένη απομάκρυνση του Άλισον. Οι παίκτες του «Εβερτόνιαν» Κάρλο Αντσελότι πήραν το προβάδισμα για πρώτη φορά σε λιγότερο από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Έντερ Μιλιτάο να πιάνει την κεφαλιά από σέντρα του Λούκα Μόντριτς. Ο Καρίμ Μπενζεμά πρόσθεσε άλλα δύο γκολ, καθώς οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με το ματς, δίνοντας στη Λίβερπουλ ένα βουνό να ανέβει στο δεύτερο παιχνίδι στην Ισπανία στις 15 Μαρτίου.

Δεν μπορεί να νικήσει τη Ρεάλ η Λίβερπουλ

Η Λίβερπουλ αγνοεί τη νίκη στα τελευταία επτά παιχνίδια με τη Ρεάλ Μαδρίτης (1 ισοπαλία, 6 ήττες), επεκτείνοντας το μεγαλύτερο σερί χωρίς νίκη απέναντι σε έναν αντίπαλο στο Κύπελλο Πρωταθλητριών/Champions League.

Παράλληλα, οι Μαδριλένοι, έγραψαν ιστορία με διάφορους τρόπους με την εντυπωσιακή της εμφάνιση χθες καθώς πέτυχαν πέντε ή περισσότερα γκολ σε διαδοχικά παιχνίδια Champions League για μόλις δεύτερη φορά στην ιστορία.

Ο Καρίμ Μπενζεμά έχει πετύχει τα περισσότερα γκολ εναντίον της Λίβερπουλ από οποιονδήποτε άλλο παίκτη στην ιστορία του Champions League με έξι τέρματα.

Η Ρεάλ Μαδρίτης έγινε μόλις η δεύτερη ομάδα στην ιστορία των ευρωπαϊκών διοργανώσεων που πετυχαίνει πέντε γκολ σε ένα μόνο παιχνίδι εναντίον της Λίβερπουλ, αφού ο Άγιαξ το έκανε στο Άμστερνταμ τον Δεκέμβριο του 1966 στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο.

Σε ηλικία 22 ετών και 224 ημερών, ο Βινίσιους είναι ο νεότερος παίκτης των φιλοξενούμενων που σκοράρει δύο φορές εναντίον της Λίβερπουλ στο Άνφιλντ σε μεγάλη ευρωπαϊκή διοργάνωση μετά τον Γιόχαν Κρόιφ τον Δεκέμβριο του 1966 για τον Άγιαξ στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο (19χρονών 233 ημερών).

Η «αθάνατη» Ρεάλ στο Champions League και ο Βινίσιους που λατρεύει τη Λίβερπουλ

Γίνεται κλισέ, όμως κανείς δεν μπορεί να θεωρήσει «τελειωμένη» την Ρεάλ Μαδρίτης στη διοργάνωση. Ακόμα και όταν η Λίβερπουλ ήταν μπροστά στο σκορ δεν υπήρχε μεγάλος πανικός από τους βασικούς παίκτες της Βασίλισσας. Ο Μόντριτς προσπαθούσε να πάρει την μπάλα και να χαλαρώσει το παιχνίδι, αλλά ο Βινίσιους Τζούνιορ ήταν αυτός που πραγματικά τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι με το υπέροχο πρώτο του γκολ. Μετά το ημίχρονο, ο Μόντριτς, ο Καρίμ Μπενζεμά, ο Βινίσιους Τζούνιορ, ακόμη και ο αναπληρωματικός αριστερός μπακ Νάτσο έπαιζαν πλέον με τεράστια αυτοπεποίθηση και αποφασιστικότητα. Οι αντίπαλοί τους, εν τω μεταξύ, έμοιαζαν να γνωρίζουν ότι ήταν αδύναμοι και δεν μπορούσαν να κάνουν κάτι γι” αυτό.

Την περασμένη σεζόν, οι Μαδριλένοι διατηρούσαν τις ανατροπές τους για τα δεύτερα παιχνίδια στο Μπερναμπέου, καθώς πρώτα η Παρί Σεν Ζερμέν, μετά η Τσέλσι και τέλος η Μάντσεστερ Σίτι πίστευαν ότι είχαν τον έλεγχο μιας νοκ-άουτ ισοπαλίας – μέχρι που δεν τον είχαν. Αυτή τη φορά, η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι έκανε όλη την ανατροπή μέσα σε μία ώρα και στη συνέχεια μπορούσε να απολαύσει τα τελευταία λεπτά. Ήταν απλώς μια ακόμη επιβεβαίωση ότι οι Μαδριλένοι γνωρίζουν ότι αυτή είναι η διοργάνωσή τους.

Ο Βινίσιους Τζούνιορ διαλύει τη Λίβερπουλ

Ο Βραζιλιάνος άσος για λίγο ο παίκτης με τα περισσότερα γκολ απέναντι στη Λίβερπουλ στην ιστορία των Ευρωπαϊκών Κυπέλλων και του Champions League, με πέντε σε μόλις τέσσερις συναντήσεις, μέχρι που αργότερα τον ξεπέρασε ο Μπενζεμά. Τα δύο γκολ του Βραζιλιάνου στο πρώτο ημίχρονο ανέδειξαν δύο πολύ διαφορετικά στοιχεία του παιχνιδιού του.

Η πρώτη του μεγάλη ευρωπαϊκή βραδιά ήρθε όταν εκμεταλλεύτηκε τον χώρο πίσω και μέσα από τον Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ για να πετύχει δύο εξαιρετικά γκολ στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών του Champions League 2020-21. Ο νικητής στον τελικό της περασμένης σεζόν είχε επίσης να κάνει με την έξυπνη κίνηση και ενστικτώδες τελείωμα, καθώς βγήκε από την πλευρά του Αλεξάντερ-Άρνολντ για να σκοράρει.

Η ομάδα του Κλοπ είχε επίγνωση της απειλής και τόσο ο Τζόρνταν Χέντερσον όσο και ο Φαμπίνιο έδειξαν πρόθυμοι να βοηθήσουν τους Αλεξάντερ-Άρνολντ και Γκόμεζ στο πρώτο ημίχρονο με τον Βινίσιους. Αλλά και πάλι ο Βραζιλιάνος συνέχισε να δείχνει άπιαστος. Λίγο πριν το ημίχρονο, παραλίγο να δημιουργήσει τον Ροντρίγκο για το 3-2, και λίγο μετά την ανάπαυλα, κέρδισε το ελεύθερο λάκτισμα από το οποίο ο Μόντριτς επέλεξε τον Μιλιτάο για να βάλει μπροστά τους Μαδριλένους.