Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Champions League, Ρεάλ Μαδρίτης – Σαχτάρ 2-3: Σόκαραν τη «Βασίλισσα» οι αποδεκατισμένοι Ουκρανοί

Κάτι δεν πάει καλά στον… πλανήτη Ρεάλ Μαδρίτης και αυτό… βγαίνει προς τα έξω.

Η «βασίλισσα» μετά το πατατράκ στο ισπανικό πρωτάθλημα από την Κάντιθ στην Μαδρίτη, υπέστη την δεύτερη σερί εντός έδρας ήττα της, 3-2 από την Σαχτάρ Ντόνετσκ, η οποία πήγε στην ισπανική πρωτεύουσα με 16 ποδοσφαιριστές, λόγω κρουσμάτων κορωνοϊού και τραυματισμών, τρεις εκ των οποίων τερματοφύλακες!

Οι ουκρανοί, έκαναν ο,τι ήθελαν στο πρώτο ημίχρονο την Ρεάλ και προηγήθηκαν 3-0, υποχρεώνοντας την Ρεάλ στην πιο βαριά ήττα της σε πρώτο μέρος εντός έδρας σε ευρωπαϊκό παιχνίδι.

Το ματς:

Η Ρεάλ είχε μία φλύαρη πρωτοβουλία, χωρίς αυτή να μετουσιώνεται σε κάποια κλασσική ευκαιρία. Η Σαχτάρ, παρά τις ελλείψεις της, ήταν πολύ καλή τακτικά, έκλεινε τους χώρους και συχνά-πυκνά έβγαινε στις αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, βρήκε εντελώς ανοργάνωτη την άμυνα της «βασίλισσας» και ο Τετέ με εύστοχο πλασέ από το ύψος του πέναλτι, «έγραψε» το 0-1 στο 29ο λεπτό.

Χωρίς να προλάβουν να συνέλθουν οι γηπεδούχοι, δέχθηκαν και δεύτερη ψυχρολουσία, όταν ο Βαράν έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα του Κουρτουά, από σουτ του Ντεντίνιο. Το… πάρτι της Σαχτάρ συνεχίστηκε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου και έτσι σε μία ακόμα αντεπίθεση, ο Τετέ έσπασε υπέροχα την μπάλα στον Σόλομον, ο οποίος διαμόρφωσε το 0-3 στο 42’.