Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Δεύτερη ήττα για ΠΑΟ από τη Λαμποράλ – Συγκλονιστικός ο Διαμαντίδης

Η αυταπάρνηση και το μεγάλο τρίποντο του Διαμαντίδη έστειλαν το ματς στην παράταση, αλλά ο Παναθηναϊκός έχυσε την καρδάρα με το γάλα και η Λαμποράλ έκανε το 2-0 (82-78). Ατυχία σε σουτ του Ραντούλιτσα

lamporal-koutsa-panathinaikos

Αμαρτία απ” τον Θεό που δεν ήρθε αυτό το διπλό για χάρη ΚΑΙ του Δημήτρη Διαμαντίδη…

Ο απίθανος αρχηγός του Παναθηναϊκού ΔΕΝ ήθελε με τίποτα να χάσει, έκανε τα ΠΑΝΤΑ, έστειλε το ματς στην παράταση με απίστευτο τρίποντο (73-73), αλλά στο έξτρα πεντάλεπτο οι πράσινοι έχυσαν την καρδάρα με το γάλα και η Λαμποράλ Κούτσα πανηγύρισε το 2-0 στη σειρά με 82-78.

Το τριφύλλι καλείται πλέον να κάνει αυτό που δεν έχει συμβεί ποτέ ως τώρα στα πλέι οφ. Να πάρει τρεις συνεχόμενες νίκες και να φτάσει στο Βερολίνο, αρχής γενομένης από την προσεχή Τρίτη, στο ΟΑΚΑ.

Ο μυθικός Μήτσος σταμάτησε στους 17 πόντους, έβγαλε άπειρες άμυνες, μοίραζε, έκανε, έρανε, αλλά… Ο Γουίλιαμς ήταν «εξαφανισμένος» καθ” όλη τη διάρκεια του αγώνα και άργησε ουσιαστικά να «ξυπνήσει» (5/14 σουτ), πολύ καλή εμφάνιση του Κούζμιτς και στις δύο άκρες του παρκέ, τραγικός ο Πάβλοβιτς, είχε δύο καθοριστικά άσχημα σουτ ο Καλάθης στην παράταση, πούλησε η μπάλα τον Ραντούλιτσα στην τελευταία επίθεση για νέα ισοφάριση, άστοχος ΞΑΝΑ ο Φελντέιν (2/7 σουτ), αδικήθηκε ο Χέινς που μπορούσε να παίξει περισσότερο.

Άνταμς με 24, Μπέρτανς με 15, Μπουρούσης με 14 (και 9 ριμπάουντ) και Τζέιμς με 13 οι κορυφαίοι των Βάσκων που είχαν ξανά σαν «όπλο» τα σουτ από τα 6,75.