Σάββατο, 4 Μαΐου, 2024

Δεν τα κατάφερε να πάρει το μετάλλιο ο Τσάτουμας- 6ος ο Δουβαλίδης

Εκτός βάθρου… για λίγο ο Λούης Τσάτουμας που κατετάγη τέταρτος στον τελικό του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος κλειστού στίβου στην Πράγα με καλύτερο άλμα στα 7,98μ.

ÔÓÁÔÏÕÌÁÓ (ÌÇÊÏÓ)  ÅÕÑÙÐÁÉÊÏ ÐÑÙÔÁÈËÇÌÁ ÊËÅÉÓÔÏÕ ÓÔÉÂÏÕ  ÐÑÁÃÁ 2015Μέχρι και την πέμπτη προσπάθεια ο Λούης Τσάτουμας κρατούσε την τρίτη θέση χάρη στο άλμα του στα 7,8μ. Ωστόσο στην τελευταία προσπάθειά του, ο Σουηδός Αντρέας Ότερλινγκ πήδηξε στα 8,06μ.

Ο Έλληνας πρωταθλητής στη δική του τελευταία προσπάθεια δεν πάτησε -και πάλι- καλά και προσγειώθηκε στα 7,71μ. χάνοντας έτσι το χάλκινο μετάλλιο.

Το χρυσό πήγε στον Μικέλ Τορνέους που στο δεύτερο άλμα του (το πρώτο ήταν άκυρο) έκανε ρεκόρ Σουηδίας με 8,30μ. Μάλιστα δεν επιχείρησε άλλο άλμα στη συνέχεια. Δεύτερος ήταν ο Τσέχος Ράντε Γιούσκα με άλμα στα 8,10μ. από την πρώτη του προσπάθεια.

Έκτος ο Δουβαλίδης

Μένοντας κοντά στους χρόνους του ο Κώστας Δουβαλίδης κατέκτησε την έκτη θέση στα 60μ. εμπ. τερματίζοντας με 7,64. Μάλιστα ο πρωταθλητής μας έχασε την πέμπτη θέση μόλις για ένα εκατοστό καθώς ο Βρετανός Λόρενς Κλαρκ τερμάτισε με 7,63!

Η κούρσα ήταν ξεκάθαρα… τρικολόρ υπόθεση καθώς και οι τρεις που ανέβηκαν στο βάθρο είναι Γάλλοι. Πρώτος τερμάτισε ο Πασκάλ Μαρτινό Λαγκάρ με 7,49, δεύτερος ο Ντιμιτρί Μπασκού με 7,50 και τρίτος ο Βιλέμ Μπελοσιάν με 7,52.