Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Διεκόπη οριστικά το Ολυμπιακός-ΑΕΚ – Νίκη 1-0 για τους «ερυθρόλευκους» (φωτό & βίντεο)

Το παιχνίδι διακόπηκε λόγω εισβολής των οπαδών των «κιντρινόμαυρων» στο γήπεδο μετά το γκολ

aek-olumpiakos

Με γκολ του Χάρα στο 89ο λεπτό ο Ολυμπιακός νίκησε την ΑΕΚ 1-0 στο ΟΑΚΑ, στον αγώνα ρεβάνς των προημιτελικών για το Κύπελλο Ελλάδας, σε μια αναμέτρηση που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ.

Το παιχνίδι διακόπηκε αμέσως μετά το γκολ του Αργεντινού, καθώς υπήρξε εισβολή οπαδών στον αγωνιστικό χώρο, ρίψεις φωτοβολίδων και τραυματισμός αστυνομικών και ανδρών της ασφάλειας (σεκιούριτι), με αποτέλεσμα ο διαιτητής Καλογερόπουλος να στείλει τις ομάδες στα αποδυτήρια και εφαρμόζοντας τις πρόσφατες αποφάσεις να διακόψει οριστικά τη συνάντηση.

Στο αγωνιστικό μέρος της υπόθεσης, το πρώτο ημίχρονο, κυριολεκτικά, δεν βλεπόταν! Οι ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν καθώς πρόταξαν το ασφυκτικό πρέσινγκ, ειδικά η ΑΕΚ, αλλά και τη διασφάλιση της ανασταλτικής λειτουργίας τους και με πολύ τρέξιμο δεν επέτρεψαν ο ένας στον άλλο τη δημιουργία ευκαιριών.

Είναι χαρακτηριστικό ότι η μία και μοναδική τελική σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο καταγράφηκε στο 39ο λεπτό, όταν ο Ντομίνγκες «έσπασε» την μπάλα έξω από την περιοχή στον επερχόμενο Μανιάτη, που σούταρε ψηλά άουτ.

Λίγο νωρίτερα (34΄) σε παράλληλη μπαλιά του Μάνταλου από δεξιά, ο Αραβίδης ήταν μόνος στο ύψος του πέναλτι, αλλά αιφνιδιάστηκε από την προβολή του Μποτία, η μπάλα χτύπησε πάνω του και κατέληξε άουτ.

aek-olumpiakos (1)

Πέρα από την επιθετική αφλογιστία του, ο Ολυμπιακός ατύχησε να χάσει με τραυματισμούς σε δύο ανύποπτες φάσεις τους Ντουρμάζ μόλις στο 11ο λεπτό (Αφελάι) και τον Μανιάτη στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου (52΄), με τον Κασάμι να παίρνει τη θέση του.

Στην επανάληψη η ΑΕΚ ξεκίνησε πιο δυνατά και είχε δύο ευκαιρίες, αρχικά στο 55΄ με τον Ρομπέρτο να αποκρούει το πλασέ του Μάνταλου και στο 58΄ όταν και πάλι ο διεθνής μέσος σούταρε έξω από την περιοχή στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Οι παίκτες του Βίτορ Περέιρα έχασαν τη ευκαιρία της… χρονιάς για το 0-1 στο 76ο λεπτό, όταν στη σέντρα του Μασουακού στο δεύτερο δοκάρι ο Ντομίνγκες γύρισε την μπάλα βγάζοντας μόνο απέναντι σε άδεια εστία τον Ντοσεβί, που πλάσαρε στο δεξί δοκάρι (!), για να καταλήξει στη συνέχεια η μπάλα στην αγκαλιά του Ανέστη, που δεν πίστευε στα μάτια και στην τύχη του!
Προϊόντος του χρόνου η απόδοση της ΑΕΚ «έπεσε», καθώς οι παίκτες του Τραϊανού Δέλλα είχαν τρέξει πάρα πολύ, και οι έμπειροι αντίπαλοί τους το εκμεταλλεύτηκαν καθώς έβρισκαν πια το χώρο για να οργανώσουν καλύτρες επιθέσεις.

Έτσι, στο 82ο λεπτό και σε κακή έξοδο του Ανέστη ο Σιόβας έπιασε κεφαλιά προς τα πίσω αλλά οι αμυντικοί πρόλαβαν να διώξουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στο 84΄ το πολύ επικίνδυνο σουτ του Τσόρι στην κίνηση πέρασε λίγο έξω από το αριστερό δοκάρι της ΑΕΚ.

Τελικά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού στο τελευταίο 20λεπτο επιβραβεύθηκε στο 89΄, όταν ο Αφελάι διεκδίκησε την μπάλα και έβγαλε τη σέντρα, ο Φορτούνης γύρισε την μπάλα με το κεφάλι και ο επερχόμενος Χάρα την έσπρωξε με το σώμα στα δίχτυα, με τους παίκτες της ΑΕΚ να υποστηρίζουν ότι ο Αργεντινός χρησιμοποίησε το χέρι.