Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Δύο ματς με «καθαρούς» νικητές- ισοπαλία στο ντέρμπι της Βιόλα με τη Ρόμα

Στα παιχνίδια που διεξήχθησαν στις 22:05 μόνο τα δύο από τα τέσσερα ματς είχαν «καθαρούς» νικητές.

viola_romaΗ Σεβίλλη πέρασε σαν «σίφουνας» από το «Μαδριγάλ» επικρατώντας 3-1 σε ένα ιδιαίτερα συναρπαστικό παιχνίδι.

Στο άλλο παιχνίδι που απέκτησε ξεκάθαρο φαβορί, η Νάπολι μπορεί να αιφνιδιάστηκε κόντρα στη Ντιναμό Μόσχας αλλά τελικά πήρε τη νίκη με 3-1, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Ιγκουαΐν, που πέτυχε και τα τρία γκολ για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο δεύτερο λεπτό με τον Κουράνι αλλά στο 25ο λεπτό ο Αργεντινός επιθετικός έφερε το παιχνίδι στα ίσια.

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 31ο λεπτό η Νάπολι κέρδισε πέναλτι και ο Ιγκουαΐν δεν αστόχησε από τα έντεκα βήματα ενώ στην επανάληψη, ο άσος των Ναπολιτάνων βρήκε άλλο ένα γκολ, σημειώνοντας χατ τρικ στο 55ο λεπτό.

Στα άλλα δύο παιχνίδια, οι ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει των επαναληπτικών αναμετρήσεων.

Συγκεκριμένα, η Έβερτον μπορεί να ήταν θεωρητικά το φαβορί κόντρα στην Ντιναμό Κιέβου αλλά δυσκολεύτηκε αρκετά κόντρα στους Ουκρανούς, παίρνοντας τελικά τη νίκη με 2-1. Ενώ, στο ντέρμπι της ημέρας, στην Ιταλία, Φιορεντίνα και Ρόμα άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς με τους Ρωμαίους να έχουν ελαφρύ προβάδισμα χάρη στο τελικό 1-1.

Το μοναδικό τέρμα για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Ίλισιτς στο 17ο λεπτό ενώ τραυματίας αποχώρησε ο Μανωλάς μετά το πρώτο εικοσάλεπτο. Επίσης, οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν στο 60ο λεπτό καθώς ο Λιάγιτς αστόχησε σε πέναλτι ενώ βασικοί αγωνίστηκαν οι Χολέμπας και Τοροσίδης. Για τη Ρόμα ισοφάρισε ο Κεϊτά στο 77ο λεπτό.