Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Δυσκολεύτηκε αλλά επικράτησε στο τέλος της Μάλαγα ο Ολυμπιακός με 77-72

Ο Ολυμπιακός, στην 500η ευρωπαϊκή του παράσταση, πήρε τη νίκη επί της Μάλαγα με 77-72, με τους Ισπανούς ωστόσο να βάζουν δύσκολα στην ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου για 35 λεπτά. Μόνοι πρώτοι πλέον οι «ερυθρόλευκοι» μετά την ήττα της ΤΣΣΚΑ Μόσχας (81-75 από την Φενέρ!).

ÓÐÁÍÏÕËÇÓ  ÏËÕÌÐÉÁÊÏÓ - ÌÁËÁÃÁ  (TOP 16 - ÅÕÑÙËÉÃÊÁ 2014-2015)Οι Πειραιώτες τα … χρειάστηκαν κόντρα στην ομάδα του Πλάθα αλλά τελικά με μπροστάρη τον Σπανούλη κατάφεραν να πάρουν την έβδομη νίκη τους σε οκτώ αναμετρήσεις και πλέον βρίσκονται μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ομίλου τους, αφού η Φενερμπαχτσέ νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας στη Ρωσία.

Ο Ολυμπιακός δεν μπήκε «ζεστά» στο παιχνίδι και δεν είχε ρυθμό τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Έτσι, οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν αυτή την κατάσταση και μπήκαν επικεφαλής σε όλο το πρώτο ημίχρονο.

Οι γηπεδούχοι θέλησαν να απειλήσουν κυρίως από την περιφέρεια αλλά το σουτ τους από τα 6,75 μ. δεν ήταν σε καλή βραδιά καθώς ξεκίνησαν το παιχνίδι με 0/6 τρίποντα.

Απ” την άλλη, οι Ισπανοί «χτύπησαν» μέσα απ” το «ζωγραφιστό» με τους Γκριν και Τόμας να δημιουργούν αρκετά ρήγματα και να κυριαρχούν κάτω απ” το καλάθι του Ολυμπιακού.

Ωστόσο, στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου ανέβασε στροφές και βελτίωσε την επίδοσή της κυρίως στην άμυνα.

Ο Γιώργος Πρίντεζης που πέρασε στο παιχνίδι έδωσε φρεσκάδα στην επίθεση των γηπεδούχων ενώ τα μαρκαρίσματα σε αυτή την περίοδο έγιναν πιο «σφιχτά» με τον Ολυμπιακό να προσπαθεί να οδηγήσει τη Μάλαγα στο λάθος και να της κόψει το ρυθμό.

Ο Βασίλης Σπανούλης μπορεί να σημείωσε στο πρώτο ημίχρονο μόλις τέσσερις πόντους αλλά κατάφερε να μοιράσει πέντε ασίστ, διατηρώντας έτσι την ομάδα του κοντά στο σκορ. Κάθε φορά όμως που οι «ερυθρόλευκοι» επιχειρούσαν να περάσουν μπροστά οι παίκτες του Πλάθα είτε με σουτ από τα 6,75μ. είτε με συνεργασίες κάτω απ” τη ρακέτα έβρισκαν τον τρόπο να σκοράρουν και να διατηρήσουν το προβάδισμά τους.

Στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, πέρασε στο παρκέ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, πραγματοποιώντας το ντεμπούτο του στην Ευρωλίγκα με τη φανέλα του Ολυμπιακού και με δύο καλές άμυνες αλλά και ένα καλάθι στην εκπνοή μείωσε στους τέσσερις πριν το ημίχρονο (29-33).

Είχε τις λύσεις ο Σπανούλης

Στο δεύτερο ημίχρονο, όπως ήταν αναμενόμενο, ο Ολυμπιακός μπήκε αισθητά βελτιωμένος, θέλοντας με ένα δυναμικό ξεκίνημα να περάσει μπροστά και να μην συμβεί κάποια απρόσμενη έκπληξη στο ΣΕΦ.

Στο πρώτο μισό του τρίτου δεκαλέπτου οι Λοτζέσκι και Σπανούλης μονοπωλούσαν τις επιθετικές προσπάθειες των γηπεδούχων. Τόσο ο αρχηγός του Ολυμπιακού όσο και ο Αμερικανός με βελγικό διαβατήριο είχαν τις λύσεις, πετυχαίνοντας κάποια εύστοχα τρίποντα όσο και κάποια καλάθια σε συνδυασμό με φάουλ.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» από το -4 του πρώτου ημιχρόνου πήραν το προβάδισμα ακόμα και με επτά πόντους (47-40), έχοντας πλέον ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση.

Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν διατεθειμένοι να τα παρατήσουν τόσο εύκολα και κατάφεραν να μείνουν κοντά στο σκορ έως και το τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να «χτίσουν» μία διαφορά για να μπορέσουν να «κλειδώσουν» τη νίκη αλλά βρήκαν απέναντί τους μία αξιόμαχη Μάλαγα, η οποία ήθελε να αποδείξει ότι έχει δυνατότητες παρ” όλο που βρίσκεται στην τελευταία θέση.

Ο Ολυμπιακός κατάφερε γρήγορα να πάρει μία διαφορά πέντε πόντων με καλάθι του Πρίντεζη αλλά οι φιλοξενούμενοι με τον Μάρκοβιτς έμεναν κοντά στο σκορ.

Ωστόσο, κάθε φορά που η Μάλαγα έφερνε το σκορ στα ίσια οι γηπεδούχοι είτε με τον Σλούκα απ” το τρίποντο είτε με τον Σπανούλη να δίνει έτοιμα καλάθια, έβρισκαν τρόπο να διατηρούν το ισχνό τους προβάδισμα.

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού είχε τη λύση κάθε φορά που η Μάλαγα προσπαθούσε να φανεί απειλητική και ήταν ο πρωταγωνιστής για την ομάδα του στο δεύτερο μέρος καθώς εκτός από τους 18 πόντους είχε και δέκα ασίστ, καταρρίπτοντας άλλο ένα σημαντικό ρεκόρ. Ο Έλληνας γκαρντ με τις αποψινές ασίστ κατάφερε να ξεπεράσει τον Πριτζιόνι και πλέον βρίσκεται στην τρίτη θέση της σχετικής λίστας, η οποία είναι άκρως ελληνική αφού στη δεύτερη θέση είναι ο Παπαλουκάς και στην κορυφή ο Διαμαντίδης.

Έτσι, με αυτή τη νίκη, ο Ολυμπιακός βρίσκεται πλέον μόνος πρώτος στον όμιλό του, μετρώντας επτά νίκες και μόλις μία ήττα σε οκτώ αναμετρήσεις.

Τα δεκάλεπτα: 11-17, 29-33, 55-52, 77-72.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ (0/1τρίπ., 5ρ., 1κλ., 2ασ., 1κ., 1λ. σε 17:22), Χάντερ 3 (1/3δίπ., 1/2β., 2ρ., 1λ. σε 9:59), Ντάνστον 6 (3/5δίπ., 9ρ., 1κλ., 1ασ., 1κ., 3λ. σε 30:01), Σπανούλης 18 (4/8δίπ., 0/2τρίπ., 10/10β., 10ασ., 1κλ., 1κ., 3λ. σε 30:55), Σλούκας 9 (1/5δίπ., 2/3τρίπ., 1/1β., 1ρ., 1ασ. σε 12:24), Πρίντεζης 13 (5/7δίπ., 0/1τρίπ., 3/5β., 3ρ., 1ασ., 1λ. σε 18:26), Μάντζαρης 6 (2/5τρίπ., 3ρ., 1ασ. σε 21:01), Λαφαγέτ 6 (1/4δίπ., 3/4β., 2ρ., 1ασ., 1κλ. σε 15:40), Ντάρντεν 2 (0/3τρίπ., 2/2β., 1ασ., 1κλ.), Λοτζέσκι 12 (3/6δίπ., 2/3τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ., 1λ. σε 25:03), Τσαϊρέλης 2 (1/1δίπ., 1κλ. σε 3:17)
Ουνικάχα (Πλάθα): Γκάμπριελ 7 (3/4δίπ., 1/1β., 3ρ., 1ασ. σε 8:50), Μάρκοβιτς 4 (2/2δίπ., 1ρ., 3ασ., 1κλ., 3λ. σε 14:55), Βασιλειάδης 9 (3/7τρίπ., 1ρ., 1κλ. σε 17:14), Τούλσον 8 (2/4δίπ., 0/2τρίπ., 4/4β., 1κλ., 2λ. σε 22:14), Γκρέιντζερ 13 (3/9δίπ., 2/3τρίπ., 1/2β., 4ρ., 5ασ., 1κλ. σε 28:32), Βάσκεθ 6 (3/5δίπ., 3ρ., 1ασ. σε 25:16), Κουζμίνσκας 3 (0/1δίπ., 1/4τρίπ., 4ρ., 1ασ., 2λ. σε 21:32), Στέφανσον 3 (0/2δίπ., 1/2τ΄ριπ., 1ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 16:10), Γκριν 8 (3/4δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 5ρ., 1κλ., 2λ. σε 17:31), Γκολούμποβιτς 2 (1/2δίπ., 4ρ. σε 8:15).