Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Έφυγε νικητής από την Πόλη ο Παναθηναϊκός (86-84 την Γαλατά,σε θρίλερ που ο ίδιος προκάλεσε…)

Ο Παναθηναϊκός έβαλε δύσκολα στον εαυτό του, όμως στο τέλος με πέντε σερί τρίποντα και ψυχραιμία στις βολές έκαμψε (86-84) την αντίσταση της Γαλατάσαραϊ στην Κωνσταντινούπολη και έκανε ακόμη ένα βήμα για πρόκριση στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας.

140721xlargeΟι «πράσινοι» που είχαν πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων ήλεγξαν τον ρυθμό του ματς στη μεγαλύτερη διάρκεια, όμως κάθε φορά που επιχειρούσαν να ξεφύγουν στο σκορ, κάτι έκαναν λάθος και έχανα τη διαφορά, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στη… ρώσικη ρουλέτα. Εκεί οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έδειξαν ψυχραιμία και έφυγαν νικητές από την Τουρκία, στρέφοντας πλέον την προσοχή τους στον… τελικό με την Άλμπα Βερολίνου.

Κορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ο Γιάνκοβιτς με 13 πόντους, έξι ριμπάουντ και τέσσερις ασίστ, ενώ σημαντική δουλειά έκαναν οι Μπατίστα και Γκιστ που πρόσθεσαν από 14 πόντους. Από τη μαχητική παρά τα προβλήματα της Γαλατάσαραϊ ξεχώρισε ο Πάτρικ Γιανγκ με 24 πόντους και 9 ριμπάουντ, ενώ μεγάλο ματς έκαναν και οι Έρτσεγκ (19 π.) και Μίτσοφ (17 π., 7 ασίστ).

Ο Παναθηναϊκός αν και ξεκίνησε λίγο νευρικά το παιχνίδι, μετά το πρώτο δίλεπτο βρήκε τα πατήματα του και σιγά, σιγά κατάφερε να επιβάλλει τον ρυθμό του. Αντλώντας ενέργεια από την άμυνα τους οι «πράσινοι» πέρασαν τη μπάλα στο «ζωγραφιστό» σημαδεύοντας τους Μπατίστα και Γκιστ και προηγήθηκαν με 10-7 στα μισά του πρώτου δεκαλέπτου.

Κάπου εκεί οι γηπεδούχοι έκλεισαν την άμυνα τους, όμως ο Παναθηναϊκός είχε λύση και από την περιφέρεια και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Διαμαντίδη ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με +9 (9-18), αναγκάζοντας τον Εργκίν Αταμάν να πάρει time out. Οι Τούρκοι αντέδρασαν και με κύριο εκφραστή των επιθετικών τους προσπαθειών τον Γιανγκ μείωσαν στο 16-23 του πρώτου δεκαλέπτου.

Με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου ο Γιάνκοβιτς έφερε ξανά τον Παναθηναϊκό στο +9 (16-25), όμως κάπου εκεί οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς έχασαν τη συγκέντρωση τους. Όπως ήταν φυσικό η Γαλατάσαραϊ δεν το άφησε ανεκμετάλλευτο και με ένα σερί 11-0 (!) πήρε κεφάλι στο σκορ (27-25) μετά από αρκετή ώρα. Οι «πράσινοι» πάντως δεν επηρεάστηκαν. Με την είσοδο του Μαυροκεφαλίδη βρήκαν εύκολους πόντους στην επίθεση, πήραν το προβάδισμα (27-31) και το διατήρησαν με το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (38-40) παρά τις προσπάθειες του Γιανγκ (12 πόντους σε 20 λεπτά).

Αποφασισμένος ο Παναθηναϊκός

Σε αντίθεση με τα δύο προηγούμενα δεκάλεπτα, ο Παναθηναϊκός στην τρίτη μπήκε πιο αποφασισμένος. Έβγαλε καλές άμυνες, έτρεξε στον ελεύθερο γήπεδο και με δύο διαδοχικά τρίποντα του Γκιστ ξέφυγε για πρώτη φορά στο ματς με διψήφια διαφορά (41-51). Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη. Οι παίκτες του Ντούσκο Ιβάνοβιτς χαλάρωσαν χωρίς λόγο και οι Τούρκοι «ροκάνισαν» τη διαφορά (49-53). Ο Μποχωρίδης έδωσε επιθετική «ανάσα» στην ομάδα του (49-55), όμως το πρόβλημα των «πρασίνων» ήταν στην άμυνα. Αυτό εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι και με μπροστάρη τον Γιανγκ πήραν το προβάδισμα (59-57) προτού ο Μαυροκεφαλίδης διαμορφώσει το 59-59 του τρίτου δεκαλέπτου.

Η εικόνα του Παναθηναϊκού κυρίως στην άμυνα δεν βελτιώθηκε ούτε στην τέταρτη περίοδο, με αποτέλεσμα οι Τούρκοι να διατηρούν το προβάδισμα (65-64). Οι «πράσινοι» βλέποντας πως δεν μπορούν να «χτυπήσουν» μέσα από τη ρακέτα, επιχείρησαν να βρουν σκορ από τη περιφέρεια και δικαιώθηκαν.

Γιάνκοβιτς, Μπλουμς, Γκιστ και στη συνέχεια ο Διαμαντίδης «βομβάρδισαν» το καλάθι της Γαλατά με σουτ τριών πόντων (πέντε διαδοχικά) και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για πρώτη φορά με +11 (70-81) τρία λεπτά πριν το φινάλε. Οι Τούρκοι πάντως δεν το έβαλαν κάτω και με μπροστάρηδες τους Έρτσεγκ και Γιανγκ «ροκάνισαν» τη διαφορά (81-84) ένα λεπτό πριν το τέλος.

Οι γηπεδούχοι με 2/2 βολές του Μίτσοφ μείωσαν ακόμη περισσότερο (83-84), προτού ο Διαμαντίδης γράψει το 83-85. Ο Γιανγκ απάντησε με το ίδιο… νόμισμα και μείωσε ξανά στον πόντο (84-85), ο Γκιστ με επίσης 1/2 διαμόρφωσε το 84-86 και εν συνεχεία ο Κάρτερ πέταξε στα… σκουπίδια δύο βολές και ο Παναθηναϊκός έφυγε νικητής από την Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 38-40, 59-59, 84-86

Γαλατάσαραϊ (Εργκίν Αταμάν): Κάρτερ 10 (1), Γιανγκ 24, Μίτσοβ 17 (1), Έρτσεγκ 19 (2), Γκονλούμ 2, Πότσιους 7 (1), Αρσλάν 5 (1).

Παναθηναϊκός (Ντούσκο Ιβάνοβιτς): Σλότερ, Μποχωρίδης 5, Γιάνκοβιτς 13 (3), Φώτσης 2, Νέλσον 2, Παππάς 4, Μαυροκεφαλίδης 10, Διαμαντίδης 11 (3), Γκιστ 14 (3), Μπατίστα 14, Μπλουμς 9 (3), Λαουάλ 2.