Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Εύκολα η Τσέλσι (3-0 την Τότεναμ), με άγχος η Άρσεναλ, τέσσερα γκολ η Σίτι…

Μία κακή παρένθεση ήταν για την Τσέλσι η ισοπαλία με τη Σάντερλαντ, καθώς η ομάδα του Ζοσέ Μουρίνιο επέστρεψε στις επιτυχίες με εμφατικό τρόπο, επικρατώντας 3-0 της Τότεναμ για την 14η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Νίκη στο 89′ για Άρσεναλ, «τεσσάρα» η Σίτι.

Jose-Mourinho-Crystal-Palace-v-Chelsea-Premier-KB6gjztcBLclΟι Λονδρέζοι μπήκαν φουριόζοι στο ματς και μόλις στο 19′ άνοιξαν το σκορ με τον Αζάρ, ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Ντρογκμπά διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 67′ ο Μουρίνιο απέσυρε τον Ντρογκμπά, ρίχνοντας στο ματς τον Ρεμί, ο οποίος τρία λεπτά αργότερα έγραψε και αυτός το όνομα του στον πίνακα των σκόρερ διαμορφώνοντας το τελικό 3-0. Με αυτό το «τρίποντο», το οποίο ήταν το 11ο στο φετινό πρωτάθλημα, η Τσέλσι παρέμεινε μόνη πρώτη και αήττητη στην κορυφή της βαθμολογίας.

Την ίδια ώρα η Άρσεναλ δυσκολέυτηκε αρκετά απέναντι στην Σαουθάμπτον, όμως με γκολ του Αλέξις Σάντσεζ στο 89′ κατάφερε να πανηγυρίσει τη δεύτερη σερί νίκη της στην Αγγλία και να ανέβει στην έκτη θέση της βαθμολογίας.

Σε αντίθεση με την Άρσεναλ, εύκολο έργο είχε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το τέρμα του Γουικαμ (19′), κατάφερε να φτάσει στη νίκη επικρατώντας 4-1 της Σάντερλαντ εκτός έδρας. Τα τέρματα των «πολιτών» πέτυχαν οι Αγκουέρο (21′, 71′), Γιόβετιτς (39′) και Ζαμπαλέτα (55′). Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη της Σίτι στο πρωτάθλημα, που την διατήρησε στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας σε απόσταση έξι βαθμών από την πρωτοπόρο Τσέλσι.

Στο τέταρτο ματς της ημέρας, η Έβερτον απώλεσε ακόμη δύο βαθμούς, καθώς έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Χαλ.