Δευτέρα, 6 Μαΐου, 2024

Εύκολα ο ΠΑΟΚ, νέα νίκη η Κηφισιά, πήρε τον Άρη ο Πανιώνιος…

Ο ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο είχε μείνει στην ήττα από την Ζιελόνα Γκόρα και κυρίως στον σοβαρό τραυματισμό του Κώστα Χαραλαμπίδη, αλλά στο δεύτερο δέχθηκε μόλις 22 πόντους και έφτασε εύκολα στην νίκη στο «Παλατάκι» επί του Πανελευσινιακού με 69-59 για την 8η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ.

thumbnailΣε ένα παιχνίδι για γερά νεύρα η Κηφισιά έφτασε ακόμα και στο +19, με 50 πόντους στο ημίχρονο, ενώ τα Τρίκαλα με 33 πόντους στο τέταρτο δεκάλεπτο μείωσαν στους 4 στα τελευταία δευτερόλεπτα αλλά δεν κατάφεραν να κάνουν την ανατροπή. Ακόμα μία νίκη για την Κηφισιά, εκτός έδρας, με το τελικό 96-89 κόντρα στα μαχητικά Τρίκαλα.

Στη διεκδίκηση της παραμονής στην κατηγορία μπήκε ο Πανιώνιος με την νίκη του στη Νέα Σμύρνη επί του Άρη με 71-65. Οι κυανέρυθροι πέτυχαν την δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα και απέκτησαν δικαίωμα να αισιοδοξούν για την συνέχεια. Εντυπωσιακός ήταν στο πρώτο ημίχρονο ο Λουκ Χάνκοκ, ο οποίος πέτυχε σε αυτό το διάστημα τους 21 από τους 37 πόντους του «Ιστορικού» με 4/5 τρίποντα!

Το Ρέθυμνο επιβλήθηκε στο τέλος του Απόλλωνα Πατρών με 88-81, φτάνοντας στην πέμπτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Καταπληκτική εμφάνιση από τον Φαγέ (20 π. 13ρ.), ενώ απο τον Απόλλωνα ξεχώρισε ο Ελ Αμίν με 27 πόντους. Αύριο παίζει ο Ολυμπιακός, τη Δευτέρα ο Παναθηναϊκός (με αλλαγή ώρας: στις 7μμ το ματς).