Τετάρτη, 24 Απριλίου, 2024

Έγινε ντέρμπι τελικά, με νικητή τον Ολυμπιακό (83-77 την ΑΕΚ)

Ο Ολυμπιακός σε ένα πραγματικό «ντέρμπι» από την αρχή μέχρι και το τέλος του, πήρε την νίκη κόντρα στην ΑΕΚ με 83-77.

139035xlargeΟι δύο ομάδες από την αρχή του αγώνα πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ, με την ΑΕΚ να βρίσκει λύσεις στα ξεσπάσματα του Ολυμπιακού, κυρίως με τον Μπονσού, όμως στο τέλος η είσοδος του Καββαδά «μπλόκαρε» τον Βρετανό, πράγμα που εκμεταλεύτηκαν ο Σπανούλης με τον Σλούκα στην επίθεση σκοράροντας καθοριστικούς πόντους για την ομάδα του Πειραιά, την ώρα που η μπάλα «έκαιγε». Καθοριστικά ήταν επίσης και τα βήματα που έκανε ο Χέρστον με 10΄΄ να απομένουν για την λήξη αλλά και οι 14 χαμένες βολές της ΑΕΚ.

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ήταν ο Σπανούλης με 21 πόντους, ενώ από την ΑΕΚ που μέχρι και το τέλος πάλεψε για ένα μεγάλο «διπλό», ο Μπονσού είχε 24 πόντους με άξιο συμπαραστάτη τον Αθηναίου που είχε 12 πόντους και 5 σσίστ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαινουν χέρι-χέρι στο σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει ένα προβάδισμα 4 πόντων λίγο πριν το γινάλε και τον Ολυμπιακό να μειώνει με ένα σερί 3-0, κλείνοντας την περίοδο με το σκορ στο 19-20. Το επιμέρους σκορ αυξήθηκε στο 14-6 με την ομάδα του Γιάννης Σφαιρόπουλου να παίρνει κεφάλι με 30-26 στο 15΄.

Το προβάδισμα άλλαξε χέρι αρκετές φορές με το ημίχρονο τελικά να κλείνει στο 40-39 χάρη σε ένα τρίποντο του Λαφαγιέτ και μια βολή του Αθηναίου. Με την αρχή της επανάληψης ο Ολυμπιακός πήρε διψήφια διαφορορά, με την ΑΕΚ όμως να μειώνει γρήγορα σε 53-51, ενώ με τον Αθηναίου να δηλώνει παρόν πήρε και το προβάδισμα με 53-54. Τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε με τους γηπεδούχους στο +2 (64-62) μετά από μια συναρπαστική περίοδο που το προβάδισμα άλλαζε, για ακόμα μια φορά, συνεχώς χέρια.

Το ματς ήταν πραγματικό «ντέρμπι» και στην τελευταία του στροφή, με τις δύο ομάδες να κονταροχτυπιούντε μέχρι και το τελευταίο λεπτό, και το προβάδισμα να αλλάζει συνεχώς χέρια. Ο Σφαιρόπουλος έκανε κίνηση «ματ» περνόντας μέσα τον Καββαδά, ο οποίος με δύο καλές άμυνες, σταμάτησε το πάρτι που έκανε ο Μπονσού κάτω από τη ρακέτα (23 πόντοι μέχρι εκείνο το σημείο) και με τους Σλούκα και Σπανούλη να είναι καθοριστικοί στην επίθεση ο Ολυμπιακός πήρε τελικά την νίκη με 83-77.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 40-39, 64-62, 83-77
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος ): Πέτγουεϊ 3 (1), Χάντερ 4, Ντάνστον 8, Σπανούλης 21 (1), Ντάρντεν 3 (1), Σλούκας 10, Λαφαγιέτ 6 (2), Λοτζέσκι 9 (3), Πρίντεζης 11, Μάντζαρης 3 (1), Καββαδάς 2, Κατσίβελης 3.
ΑΕΚ (Σάκοτα): Παπαντωνίου 3 (1), Ντελινικαίτις 6 (2), Κασελάκης 3, Χέρστον 13 (1), Γουίλιαμσον 1, Σαρικόπουλος 6, Αθηναίου 12 (3), Μιλόσεβιτς 1, Μενσά-Μπονσού 24, Ίνγκλις 8 (1).

Πηγή: basketblog.gr