Τρίτη, 30 Απριλίου, 2024

Έγραψε ιστορία η Μπαρτσελόνα-Απίστευτη ανατροπή-πρόκριση

Η Μπαρτσελόνα, έγραψε ιστορία χθες βράδυ, καθώς έγινε η πρώτη ομάδα που ανατρέπει σκορ 4-0 και προκρίνεται.

Η Μπαρτσελόνα, κατάφερε να πάρει την πρόκριση, αφού νίκησε την Παρί Σεν Ζερμαίν με το εντυπωσιακό 6-1, σε έναν αγώνα με εντυπωσιακό φινάλε.

Οι Καταλανοί, μπήκαν δυνατά στο γήπεδο και σκόραραν μόλις στο 3 με τον Σουάρεζ. Στη συνέχεια, σφυροκοπούσαν τους Γάλλους, όμως το 2-0, ήρθε σε ένα κρίσιμο σημείο. Στο 40, με αυτογκόλ του Κιρζαβά.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, η Μπάρτσα, έκανε το 3-0, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μέσσι στο 50 και όλοι έδειχναν να πιστεύουν ότι μπορεί να γίνει η ανατροπή.

Όμως η Παρί πέτυχε αυτό που έψαχνε: Ένα γκολ. Ο Καβάνι στο 62, πάγωσε το Καμπ Νου.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός του αγών έπεσε. Η Μπαρτσελόνα, έμοιαζε μπλοκαρισμένη και οι Γάλλοι έδειχναν ότι θα μπορέσουν να βάλουν κι άλλο γκολ σε μια Μπαρτσελόνα που είχε βγει όλη μπροστά.

Όμως στο 88, ο Νειμάρ με απευθείας χτύπημα φάουλ, έκανε το 4-1, και 3 λεπτά αργότερα, πάλι ο ίδιος παίκτης, με εύστοχο χτύπημα, το οποίο αμφισβήτησαν έντονα οι Γάλλοι, πέναλτι, έβαλε ξανά τους Καταλανούς στο κόλπο.

Τα υπόλοιπα λεπτά, ήταν ένα θρίλερ, καθώς μέχρι και ο τερματοφύλακας της Μπαρτσελόνα, είχε ανέβει στην αντίπαλη περιοχή.

Όμως στο 90+5, ο Ρομπέρτο, πρόλαβε τον τερματοφύλακα της Παρί και ξεκίνησαν τα πανηγύρια.