Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Έκπληξη στο Κύπελλο: νοκ άουτ ο ΠΑΣ Γιάννινα από τα Χανιά!

Θύμα τεράστιας έκπληξης έπεσε ο ΠΑΣ Γιάννινα που αποκλείστηκε στο Κύπελλο από τα Χανιά!

pegasus_LARGE_t_1041_106455616_type12395Η ομάδα της Κρήτης έκανε την ανατροπή κερδίζοντας 2-1 στα Γιάννινα, στέλνοντας το ματς στην παράταση (2-1 ο ΠΑΣ το πρώτο ματς στα Χανιά) και εν συνεχεία στα πέναλτι πανηγυρίζοντας την συμμετοχή της στην οκτάδα του Κυπέλλου Ελλάδας.

Οι Χανιώτες βρέθηκαν πίσω στο σκορ με το τέρμα του Σαπαλίδη (πλασέ στο 39′). Στο 43′ οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες λόγω της αποβολής του Κρητικού με δεύτερη κίτρινη. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα του Σούλη Παπαδόπουλου βγήκε αποφασισμένη να εξαντλήσει τις ελπίδες της για πρόκριση. Και τα κατάφερε!

Στο 53′ μετά από εκτέλεση φάουλ ο Κρητικός που μπήκε αλλαγή, σηκώθηκε πιο ψηλά απ” όλους στην σέντρα του Φερνάντες, νικώντας τον Σωτηρίου για την ισοφάριση.

Ο ΠΑΣ κοίταξε να διαφυλάξει περισσοτερο το σκορ πρόκρισης, με δεδομένο το αριθμητικό μεινέκτημα, αλλά χωρίς επιτυχία.Ο Γκότοβος με το κεφάλι νίκησε τον Σωτηρίου για το 1-2 (στο 84′), ενώ στην παράταση ο ΠΑΣ είχε τη μεγάλη ευκαιρία (στο 113′) με τον Ιλιτς να σουτάρει στο δοκάρι.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στα πέναλτι και εκεί οι τερματοφύλακες ήταν μάλλον …διακοσμητικοί. Οι πάικτες των Χανίων ευστόχησαν και στα 5, ενώ ουσιαστικά η διαδικασία κρίθηκε από το πρώτο πέναλτι του ΠΑΣ, στο οποίο ο Μανιάς έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Με μόλις μία ημέρα παρουσίας στον πάγκο των Χανίων (επέστρεψε χθες) ο Σούλης Παπαδόπουλος οδήγησε τους Κρητικούς σε μεγάλη πρόκριση στις 8 καλύτερες ομάδες του Κυπέλλου. Τα Χανιά έγιναν η τρίτη ομάδα της Football League (μαζί με Απόλλωνα και Ηρακλή) που συνεχίζει στο Κύπελλο.

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ. Πετράκης): Σωτηρίου, Ντάσιος, Σκόνδρας , Μιχαήλ, Ναδάλες, Αυγενικού (60′ Τζημόπουλος), Χαρίσης, Ηλιάδης (79′ Μανιάς), Γιάκος (100′ Ίλιτς), Σαπαλίδης, Κρητικός.

ΧΑΝΙΑ (Σ. Παπαδόπουλος): Σικαλιάς, Οικονομόπουλος, Εσσόνο, Γκότοβος, Κοντέων, Γκούμας (46′ Κρητικός), Ενγκουέμ , Καραγιάννης (104′ Γανωτής), Αλέκου (46′ Μαρτσάκης), Γκονζάλες, Πάγκαλος.