Σάββατο, 20 Απριλίου, 2024

Ελλάδα-Μεγάλη Βρετανία 93-77: Μια καλή προπόνηση χωρίς τον Γιάννη

Το 3/3 για την Ελλάδα ήταν αναμενόμενο απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία σε έναν αγώνα πολύ χρήσιμο για τον Δημήτρη Ιτούδη

ΗΕλλάδα έκανε το αυτονόητο κι αναμενόμενο απέναντι στην Μεγάλη Βρετανία (93-77) αλλά ο Δημήτρης Ιτούδης είχε κάθε λόγο να αισθάνεται χαρούμενος.

Όχι μόνο επειδή η Ελλάδα πέτυχε το 3/3 αλλά επειδή ο αγώνας με τους Βρετανούς χρησίμευσε πολύ προκειμένου να «ξεμπουκώσουν» αρκετοί παίκτες. Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να ξεκουράζεται βάση προγράμματος του τεχνικού επιτελείου, ο κόουτς της Εθνικής είδε τους παίκτες που χρειάζονταν «ξέσπασμα» και χρόνο να τον βρίσκουν.

Ο Κώστας Σλούκας στα περίπου 22 λεπτά που έμεινε στο παρκέ είχε 21 πόντους με 5/6 τρίποντα και 5 ασίστ. Ο Γιώργος Παπαγιάννης επέστρεψε για τα καλά, ανέβηκε κοντά στο 20 λεπτά συμμετοχής και είχε 17 πόντους (με 8/11 σουτ) και 6 ριμπάουντ.

Ο Μιχάλης Λούντζης ήρθε από τον πάγκο για να προσφέρει μεγάλη βοήθεια. Σε περίπου 22 λεπτά είχε 10 πόντους και 5 ασίστ, έπαιξε άμυνα, έβγαλε ενέργεια. Ο Παπαπέτρου χρειάζεται ακόμα χρόνο (περισσότερο ψυχολογικό φαίνεται) αλλά ο Ιτούδης τον άφησε περίπου 17 λεπτά για να βρει ρυθμό.

Ο Λαρεντζάκης έπαιξε περισσότερα από 15 λεπτά, έβγαλε ενέργεια (ως συνήθως). Εκείνος πάντως που δε σταματάει με τίποτα είναι ο Κώστας Παπανικολάου 10 πόντοι- 7 ριμπάουντ- 5 ασίστ- 4 κλεψίματα) που συνεχίζει να κάνει τρομερό τουρνουά.

Δεν υπάρχει κάτι πιο αξιοσημείωτο για τον αγώνα, καθώς ακόμα κι όταν ήταν κοντά στο σκορ η Μεγάλη Βρετανία αισθανόσουν ότι η Ελλάδα δεν είχε απολύτως κανένα κίνδυνο. Με μικρά ξεσπάσματα, ένα στο πρώτο μέρος και ένα στο τρίτο δεκάλεπτο κατάφερε να δείξει ποιος είναι το «αφεντικό» και να μην αφήσει πολλά περιθώρια στους Βρετανούς.

Χωρίς τον Γιάννη και με τον Ντόρσεϊ να μένει στους 5 πόντους (και 1/5 σουτ) έφτασε εύκολα στους 93 πόντους και στο +16.

Η επόμενη αναμέτρηση με την Ουκρανία (Τρίτη 6/9-18:00) θα σηματοδοτήσει το καθοριστικό «μαθηματικό» βήμα προς την πρωτιά στη βαθμολογία του ομίλου.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 43-46, 60-71, 77-93

ΜΕΓΑΛΗ ΒΡΕΤΑΝΙΑ (Ρέινκινγκ): Γουίλιαμς 2, Κλαρκ 11, Έσον 13, Ογκουνλέγιε, Μόκφορντ 3, Νέλσον 17, Ολασένι 8, Σόκο 12, Βαν Όστρουμ, Γουίτλ 9, Γουίλαν 2

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Αγραβάνης 5, Θ. Αντετοκούνμπο 5, Καλάθης 9, Ντόρσεϊ 5, Λαρεντζάκης 7, Λούντζης 10, Παπαγιάννης 17, Παπανικολάου 10, Παπαπέτρου 4, Σλούκας 21