Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Ένα ακόμη βήμα για την 3η θέση ο ΠΑΟΚ- όλα τα αποτελέσματα της Basket League

Ο ΠΑΟΚ πήρε από την αρχή το προβάδισμα επί του Πανιωνίου στην Πυλαία και δεν το άφησε ποτέ, επικρατώντας με 79-65 για τη 18η αγωνιστική της Basket League. Μεγάλη νίκη ο Κολοσσός επί του Απόλλωνα Πάτρας.

da64a31c-78f2-4714-bbcd-341eee9e1737_mainΟ ΠΑΟΚ του Σούλη Μαρκόπουλου έκανε άλλο ένα βήμα για την κατάληψη της τρίτης θέσης στην κανονική περίοδο, ενώ οι ουραγοί «κυανέρυθροι» υπέστησαν τη 15η ήττα τους σε 18 αγώνες.

Πρωταγωνιστής για τους γηπεδούχους ήταν ο Βον που έκανε νταμπλ – νταμπλ με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ, όμως δεν έλειψε ο επιθετικός πλουραλισμός καθώς άλλοι τέσσερις παίκτες σκόραραν διψήφιο αριθμό πόντων.

Για τους ηττημένους δεν ήταν αρκετές οι προσπάθειες του Κόλεμαν που πέτυχε 20 πόντους και μάζεψε 12 ριμπάουντ.

Ο ΠΑΟΚ έβαλε τις βάσεις της νίκης από το πρώτο δεκάλεπτο, με τον Βον να δίνει ρεσιτάλ με 10 πόντους, την άμυνα να κάνει τη δουλειά της και την περίοδο να λήγει με double score, 26-13.

Οι «κυανέρυθροι» βελτίωσαν κάπως τα ποσοστά τους στη συνέχεια και κατάφεραν να περιορίσουν τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα τόσο στο ημίχρονο (41-32), όσο και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-50). Ο ΠΑΟΚ όμως ξέφυγε ξανά στην τελευταία περίοδο και βρέθηκε μπροστά ακόμα και με 17 πόντους, πριν η διαφορά «κάτσει» στο τελικό 79-65.

Τα δεκάλεπτα: 26-13, 41-32, 58-50, 79-65

ΠΑΟΚ (Σούλης Μαρκόπουλος): Λάνγκφορντ 15 (1), Λιάπης, Κάρτερ 10, Τσόχλας 5, Δέδας 1, Κόττας, Όντουμ 14 (1), Βον 13 (12ρ.), Σιναντίνοβιτς 2, Χαριτόπουλος 9, Σαλούστρος 10.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Κρις Χουγκάζ): Ξανθόπουλος 2, Πετρόπουλος, Βεργίνης 8, Σπυρόπουλος, Στρναντ 6, ΜακΝάιτ 5, Μπιλλης 3 (1), Σταμάτης, Γουντς 7, Κόλεμαν 20, Κορόλεφ 10 (2), Ταμπς 4 (1).

Ο Κολοσσός πήρε σπουδαία νίκη κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών με 64-63 με αρκετά περιπετειώδη τρόπο και πανηγύρισε την όγδοη νίκη του στο πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 30-32, 48-44, 64-63

ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Άρης Λυκογιάννης): Τολιόπουλος, Λαρεντζάκης 23 (2), Ουότερς 5, Μανωλόπουλος 3 (1), Σμιθ 2, Στεφανίδης 4, Λίντεν, Σκοτ 5 (1), Χάγκινς 15, Ρόμπινσον 7 (1).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Νίκος Βετούλας): Σκορδίλης 11, Αργυρόπουλος, Γκάλογουεϊ 5, Πεν 15 (2), Φιτζπάτρικ 20 (4), Μπατής 2, Ελ-Αμίν 10, Γεωργαλής.

0ae51055-bd9d-4c9b-9f91-5c46e8530d6a_mainΟ Άρης πέρασε νικηφόρα από την έδρα της Κηφισιάς επικρατώντας 79-65 και πανηγύρισε τη 12η νίκη του στο φετινό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη έδειξε μέταλλο, ψυχή και αποφασιστικότητα και κατάφερε να επιβληθεί της ομάδας των Βορείων Προαστίων.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 29-37, 46-57, 65-79

ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ (Ηλίας Παπαθεοδώρου): Σάιλας 16 (1), Πόποβιτς 3 (1), Πεσάκοβιτς 2, Μενουδάκος, Μαυροειδής 5, Ψαθάς 12, Ντούβνιακ 11 (2), Μπάρλος 8, Βασιλόπουλος 2.

ΆΡΗΣ (Δημήτρης Πρίφτης): Πάσαλιτς 8 (1), Δήμας, Ριντ 16 (1), Τόμας 18 (5), Πουλιανίτης, Χαρίσης 4, Βεζένκοφ 17, Νέιμικ, Μούρτος 2, Σίμτσακ 4 , Αντεγκμπόγιε 10 (2).

Ο ΚΑΟΔ έκανε σημαντικό βήμα παραμονής, επικρατώντας με πολύ καλή εμφάνιση εντός έδρας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 78-62.

Οι γηπεδούχοι κυριάρχησαν απόλυτα σε όλη τη διάρκεια του 40λεπτου, ξεφεύγοντας μάλιστα κάποια στιγμή και με 27 πόντους!

Τα δεκάλεπτα: 24-16, 46-31, 62-39, 78-62

ΚΑΟΔ (Κώστας Μέξας): Σλαφτσάκης, Τρότερ 8 (2), Χάρις, Γεωργάκης, Ατκινς 8 (1), Οντομ 10 (2), Σπυριδωνίδης, Μισέλ 6, Ζάρας 16 (1), Λόου 7, Τσαλδάρης 9 (3), Παπαμακάριος 14 (3)

ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜ. (Χάρης Μαρκόπουλος): Ματζέτ, Μάρσαλ 18(2), Γιαννακίδης 3(1), Αγγελόπουλος 13 (2), Μπάουερς 10 (2), Βασίλιεβιτς, Κανονίδης 6, Φιλιππάκος 2, Τέρνερ 4, Ρούμπιο 5, Γαλιώτος 1.

Αύριο (Κυριακή) στις 16:30 διεξάγεται η συνάντηση Ρέθυμνο Aegean – Παναθηναϊκός (Novasports 3), ενώ τη Δευτέρα, γίνεται ο αγώνας Τρίκαλα BC Aries – Ολυμπιακός (16:30, Novasports 1).