Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

Ένα γκολ από τον Κλάους ήταν αρκετό στον ΠΑΟΚ να κερδίσει τον Πλατανιά- ντεμπούτο Νομπόα

Ένα γκολ του Κλάους Αθανασιάδη στο 24′ ήταν αρκετό για τον ΠΑΟΚ να επικρατήσει με 1-0 του Πλατανιά στην Τούμπα και να επιστρέψει στην κορυφή της βαθμολογίας, λίγο πριν αρχίσει ο αγώνας του Ολυμπιακού με τον Παναιτωλικό (19.30).

PANIGIRIKO-615x400Ο Δικέφαλος δεν έπιασε σπουδαία στάνταρ απόδοσης αλλά δεν απειλήθηκε και ιδιαίτερα από τον αντίπαλο του ενώ στα αξιοσημείωτα του αγώνα ήταν το ντεμπούτο του Νομπόα που πέρασε στο ματς στο τέλος.

Οι γηπεδούχοι είχαν από το ξεκίνημα τον έλεγχο του αγώνα και την κατοχή της μπάλας αλλά η ανάπτυξη τους ήταν αργή. Χώροι δεν βρίσκονταν εύκολα και έφτασε το 15ο λεπτό για να γίνει η πρώτη μεγάλη ευκαιρία με γυριστό του Κλάους μέσα από την περιοχή το οποίο απέκρουσε ο Ολιμπά. Ο σέντερ φορ του ΠΑΟΚ όμως δεν αστόχησε 9 λεπτά αργότερα, όταν μετά από ωραία σέντρα του Σκόνδρα από τα αριστερά, σούταρε άψογα και με τη βοήθεια του αριστερού δοκαριού έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

«Δεν ήμασταν καλοί σήμερα, είναι όμως σημαντικό ότι κερδίσαμε μια πολύ καλή ομάδα με καλή κυκλοφορία της μπάλας. Η ομάδα ήταν κουρασμένη. Δεν είχε φρεσκάδα και έγιναν λάθη. Ωστόσο επαναλαμβάνω ότι αυτό που κρατάμε είναι η νίκη», δήλωσε ο Άγγελος Αναστασιάδης.

ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Σκόνδρας, Βίτορ, Κατσικάς (Παπαγιαννόπουλος 68′) , Κωνσταντινίδης, Τζανδάρης, Μαντούρο (Γκολάσα 63′), Περέιρα, Σαλπιγγίδης (Νομπόα 78′), Μακ, Αθανασιάδης.
Πλατανιάς: Ολιμπά, Ζαραδούκας, Ιτούα, Δημήτρης, Αποστολόπουλος, Τετέ, Αγκιλέρα, Τσουράκης (Μιλούνοβιτς 55′), Μαχαμάτ, Γουνδουλάκης (Φιγκέιρα 78′), Γιακουμάκης (Τόρες 72′).