Κυριακή, 28 Απριλίου, 2024

Ένας… άλλος ΠΑΟΚ, κυριάρχησε (3-1) στη Βέροια

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει νικηφόρα από την έδρα της Βέροιας καθώς επικράτησε 3-1, παίζοντας ελκυστικό ποδόσφαιρο μετά από καιρό και έδειξε πως έχει αφήσει πίσω του τα αρνητικά αποτελέσματα των προηγούμενων παιχνιδιών.

pegasus_LARGE_t_1041_106494467_type12395Η ομάδα του Άγγελου Αναστασιάδη έδειχνε για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό απελευθερωμένη, χωρίς άγχος και με όρεξη για ποδόσφαιρο. Η μεσοεπιθετική της γραμμή βρισκόταν σε εξαιρετική μέρα ενώ είχε και πλουραλισμό στο σκοράρισμα καθώς υπήρξαν τρεις διαφορετικοί σκόρερ με τον Νομπόα να ανοίγει λογαριασμό με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Απ” την άλλη, η Βέροια έδειχνε νωθρή καθώς απείλησε ελάχιστα στο παιχνίδι και το μόνο αξιοσημείωτο για την ομάδα της Ημαθίας ήταν το εξαιρετικό γκολ του Ντουμίτρου.

Ο ΠΑΟΚ μπήκε στον αγωνιστικό χώρο αποφασισμένος να πάρει τη νίκη και αυτό φαινόταν από το πάθος των παικτών και το πώς πήγαιναν στις διεκδικήσεις.

Οι Θεσσαλονικείς, σε σχέση με τα προηγούμενα παιχνίδια, έδειχναν απελευθερωμένοι και στην πρώτη τους τελική προσπάθεια στον αγώνα έφτασαν στο γκολ. Στη συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου, ο Σκόνδρας σέντραρε έξυπνα, ο Βέρτζος βρήκε ελάχιστα την μπάλα, η οποία κατέληξε στον Περέιρα και εκείνος με κοντινή προβολή έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Μετά το γκολ του ΠΑΟΚ η Βέροια προσπάθησε να απαντήσει γρήγορα, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα η απευθείας εκτέλεση φάουλ του πολύπειρου Νέτο εξουδετερώθηκε εντυπωσιακά από τον Ιτάνζ.

Στο 21ο λεπτό ο δικέφαλος του Βορρά έχασε σπουδαία ευκαιρία για το 2-0 με τον Περέιρα ενώ, επτά λεπτά αργότερα, μετά από κόρνερ του Περέιρα, ο Βίτορ με κεφαλιά δεν αστόχησε, διαμορφώνοντας το 2-0 για την ομάδα του.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και είχαν κερδίσει τη «μάχη» του κέντρου με αποτέλεσμα να ελέγχουν πλήρως το ρυθμό του παιχνιδιού και να μην απειλούνται από τη Βέροια. Έτσι, δύο λεπτά μετά τη συμπλήρωση των 40′ έφτασαν και σε τρίτο γκολ, που ουσιαστικά «κλείδωσε» τη νίκη. Ο Σκόνδρας και πάλι σέντραρε απ” τα αριστερά και αυτή τη φορά ο Νομπόα, με ένα εξαιρετικό σουτ στην κίνηση, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του, ανήμπορου να αντιδράσει, Τζινάρ.

Η Βέροια μείωσε στο 61 με πλασέ του Ντουμίτρου.

Βέροια: Τζινάρ, Όστοιτς, Ραούλ Μπράβο, Βέρτζος, Νέτο, Τάτος (53′ Κάμπορα), Μπατιόν, Ντουμίτρου, Μπεν (73′ Γεωργιάδης), Μπαργκάν (53′ Ναζλίδης), Βερώνης.
ΠΑΟΚ: Ιτάνζ, Ρικάρντο Κόστα, Κάτσε, Γκολάσα, Βίτορ, Νομπόα, Μακ (81′ Πόζογλου), Περέιρα, Παπαγιαννόπουλος (92′ Πούγγουρας), Σκόνδρας, Κωνσταντινίδης (84′ Κίτσιου).

Τα άλλα ματς
Στα ματς που προηγήθηκαν, Πανθρακικός και Παναιτωλικός μοιράστηκαν τους βαθμούς (0-0, με τους γηπεδούχους να χάνουν πέναλτι στο 81’), ενώ η Καλλονή επικράτησε με 1-0 του ΠΑΣ Γιάννινα (ο Πετρόπουλος στην πρώτη του συμμετοχή ως βασικός με τη φανέλα της Καλλονής, μόλις στο 3’ έπειτα από εκτέλεση κόρνερ του Γιορέντε, πήδηξε ψηλότερα από όλους και με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-0 για την ομάδα του, αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το τέλος).