Τετάρτη, 8 Μαΐου, 2024

Επέτρεψε στις νίκες ο Παναθηναϊκός, 2-0 την Κέρκυρα

Έκλεισε με θετικό τρόπο το 2014 (πέντε βαθμούς από την κορυφή)

212353

Χωρίς να παίξει καλό ποδόσφαιρο και εμφανώς επηρεασμένος από τη «βαριά» ήττα στη Ξάνθη, ο Παναθηναϊκός νίκησε 2-0 την Κέρκυρα στο «Απόστολος Νικολαΐδης» κι έκλεισε με θετικό τρόπο το 2014 (πέντε βαθμούς από την κορυφή).

Η τελευταία αναμέτρηση στη Σούπερ Λίγκα για το τρέχον έτος είχε αρκετές φάσεις και γρήγορο ρυθμό και την Κέρκυρα να στέκεται πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρκετές φορές την άμυνα του Παναθηναϊκού, που όπως συμβαίνει στα περισσότερα παιχνίδια και σε αυτό με την Κέρκυρα παρουσίασε πολλά κενά.

Η ομάδα του Γρηγορίου, στο 7΄, έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Καϊκούτ, ο οποίος απέναντι από το Στιλ αστόχησε απελπιστικά.
Οι γηπεδούχοι δεν είχαν καλή κυκλοφορία και φάνηκαν στο γήπεδο μετά το 30΄, όταν για ένα 5λεπτο πίεσαν πολύ την αντίπαλη εστία.

Ο Σέτκους, όμως, στο 34΄ απόκρουσε στη γωνία του την κεφαλιά του Δώνη, ενώ στο «ριμπάουντ» ο Πέτριτς αστόχησε εξ΄ επαφής.

Δύο λεπτά μετά και πάλι πρωταγωνιστής ήταν ο γκολκίπερ της Κέρκυρας, όταν έδιωξε σε κόρνερ το δυνατό συρτό σουτ του Ντίνα μέσα από την περιοχή.

Παρά τη μέτρια εμφάνισή του στα πρώτα 45 λεπτά ο Παναθηναϊκός στάθηκε τυχερός και προηγήθηκε δευτερόλεπτα πριν το τέλος του ημιχρόνου με τον Καρέλη, ο οποίος στην προσπάθειά του να αποφύγει τη μπάλα στο σουτ του Πράνιτς βρήκε επάνω του κι άλλαξε πορεία με αποτέλεσμα να ξεγελάσει το Σέτκους (1-0).

Το δεύτερο μέρος είχε πιο γρήγορο ρυθμό κι από τις δύο ομάδες. Ο Στιλ στο 47΄ έκανε σπουδαία επέμβαση στο σουτ του Χαβίτο, αλλά ένα λεπτό μετά ο Καρέλης καθυστέρησε κι έχασε μεγάλη ευκαιρία. Δοκάρι είχε ο Χουχούμης στο 50΄ στη σέντρα σουτ που επιχείρησε.

Πέρασαν περίπου 30 λεπτά για να σημειωθεί καλή στιγμή στον αγώνα. Στο 80΄ από σέντρα του Χαβίτο ο Μαρκόβσκι δεν έπιασε την κεφαλιά όπως θα ήθελε από τη μικρή περιοχή.

Το ματς τελείωσε στο 85΄ με το εξαιρετικό γκολ του Χουχούμη, ο οποίος με δεξί βολέ «κάρφωσε» τη μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Σέτκους.

Η βαθμολογία (σε 15 αγώνες): ΠΑΟΚ 34, Ολυμπιακός 33, Παναθηναϊκός 29, Αστέρας Τρίπολης 28, Βέροια 25, Ξάνθη 24, Παναιτωλικός 24, ΠΑΣ Γιάννινα 23, Ατρόμητος 23, Καλλονή 21, Κέρκυρα 18, Πλατανιάς 18, Πανιώνιος 15, Λεβαδειακός 14, ΟΦΗ 14, Πανθρακικός 12, Εργοτέλης 10, Νίκη Βόλου 7.