Κυριακή, 5 Μαΐου, 2024

Επικράτηση της Ξάνθης στην έδρα της (Ξάνθη – Καλλονή 2-1)

Γκολ των Σολτάνι – Κλέιτον – Βάλιου

kalloni - ksanthi

Με 2-1 επιβλήθηκε η Ξάνθη της Καλλονής στο εξ αναβολής παιχνίδι της 6ης αγωνιστικής που πραγματοποιήθηκε σήμερα στα Πηγάδια.

Η ακριτική ομάδα ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο πρώτο λεπτό ο Κλέιτον βγήκε στην «πλάτη» της αντίπαλης άμυνας, σούταρε και μετά την απόκρουση του Χογκ η μπάλα βρήκε στο δοκάρι της Καλλονής.

Το γκολ, πάντως, δεν άργησε να έρθει για τους γηπεδούχους, οι οποίοι έφτασαν στο 1-0 με το σουτ του Σολτάνι από το ύψος της περιοχής στο 13΄, ενώ στο 19΄ ο Καπετάνος απέναντι και σε απόσταση δύο μέτρων από την εστία πλάσαρε ψηλά άουτ!

Το επόμενο λεπτό υπήρξε καθοριστικό για τη συνέχεια του αγώνα, καθώς ο Πιπίνης συγκράτησε τον Καπετάνο στην περιοχή, είδε δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε, με τον Κλέιτον να ευστοχεί από τα 11 μέτρα για το 2-0 και την Καλλονή να δέχεται σε 21 λεπτά όσα γκολ είχε δεχθεί στους προηγούμενους δέκα αγώνες της στο πρωτάθλημα.
Η ομάδα της Λέσβου, όμως, όχι μόνο δεν παράτησε το παιχνίδι αλλά είχε το σθένος να πολεμήσει και ανταμείφθηκε με τη μείωση του σκορ στο 52ο λεπτό, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Βαλιός με προβολή έκανε το 2-1.

Ένα λεπτό αργότερα το σουτ του Μανούσου απέκρουσε σωτήρια ο Κυριακίδης, ενώ στο 70΄ και σε αναταραχή στην περιοχή της Καλλονής ο Βαλιός στην προσπάθειά του να απομακρύνει έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι του Χογκ, ο οποίος στο 75΄, για να κάνει τρία τα δοκάρια της η Ξάνθη στο 88΄, σε σουτ του Καπετάνου.