Τρίτη, 16 Ιουλίου, 2024

Εθνική Ελλάδος: Ξεκίνησε χωρίς Αντετοκούνμπο και τους παίκτες Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού η προετοιμασία για το Προολυμπιακό

Η προετοιμασία της Εθνικής Ανδρών για την πρώτη μεγάλη πρόκληση του φετινού καλοκαιριού, το Προολυμπιακό Τουρνουά (2-7/7), μέσα από το οποίο όλοι προσδοκούν να κατακτηθεί και η επόμενη, η παρουσία στους Ολυμπιακούς Αγώνες, άρχισε σήμερα (17/6) από το ΣΕΦ.

Εξάλλου, ο χρόνος πιέζει τους διεθνείς, με το πρώτο φιλικό να λαμβάνει χώρα την Παρασκευή (21/6) στο ΣΕΦ απέναντι στην Πολωνία ενώ ακολουθούν τα δύο παιχνίδια για το Ακρόπολις (25-27/6) κόντρα σε Μαυροβούνιο και Μπαχάμες.

Στη σημερινή πρώτη συγκέντρωση ήταν παρόντες εννέα παίκτες και συγκεκριμένα οι, Μιχάλης Λούντζης, Δημήτρης Μωραΐτης, Γιάννης Κουζέλογλου, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Βασίλης Τολιόπουλος, Νίκος Χουγκάζ, Λευτέρης Μαντζούκας, Γιώργος Τανούλης και Νεοκλής Αβδάλας.

Απουσίαζαν οι Γιάννης Αντετοκούνμπο, οι παίκτες Παναθηναϊκού και Ολυμπιακού αλλά και οι Καλάθης και Παπαγιάννης.

Το depth chart της προεπιλογής της Εθνικής
PG: Τόμας Γουόκαπ, Νικ Καλάθης, Μιχάλης Λούντζης, Δημήτρης Μωραΐτης
SG: Κώστας Σλούκας, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Βασίλης Τολιόπουλος, Νεοκλής Αβδάλας
SF: Κώστας Παπανικολάου, Βασίλης Χαραλαμπόπουλος, Παναγιώτης Καλαϊτζάκης, Λευτέρης Μαντζούκας
PF: Γιάννης Αντετοκούνμπο, Ντίνος Μήτογλου, Γιάννης Κουζέλογλου, Νίκος Χουγκάζ

C: Γιώργος Παπαγιάννης, Κώστας Αντετοκούνμπο

Το επιτελείο των συνεργατών του Βασίλη Σπανούλη

Στο πλευρό του κόουτς Βασίλη Σπανούλη, όπως πάντα στις Εθνικές ομάδες, υπάρχει ένα μεγάλο επιτελείο συνεργατών για κάθε ρόλο.

Αναλυτικά τα μέλη του:

Προπονητής: Βασίλης Σπανούλης

Συνεργάτες: Ηλίας Καντζούρης, Στέφανος Τριαντάφυλλος, Διαμαντής Παναγιωτόπουλος, Κώστας Χαραλαμπίδης

Γυμναστής: Ανδρέας Γκατζούλης

Γιατρός: Ζακ Μελάγιες

Φυσικοθεραπευτές: Τόλης Καρατζάς, Παναγιώτης Μπουτοβίνος, Νίκος Γονατάς

Φροντιστές: Ανδρέας Φραντζέσκος, Ανδρέας Κουτσιάφτης

General Manager: Νίκος Ζήσης

Team Manager: Γιώργος Τσιάρας

Το πρόγραμμα του Προολυμπιακού Τουρνουά στο ΣΕΦ
2 Ιουλίου

Αίγυπτος – Δομινικανή Δημοκρατία (17:30)
Σλοβενία – Κροατια (21:00)
3 Ιουλίου

Κροατία – Νέα Ζηλανδία (17:30)
Δομινικανή Δημοκρατία – Ελλάδα (21:00)
4 Ιουλίου

Νέα Ζηλανδία – Σλοβενία (17:30)
Ελλάδα – Αίγυπτος (21:00)
6 Ιουλίου

Ημιτελικός ανάμεσα στον 2ο του Group B και τον 1ο του Group A
Ημιτελικός ανάμεσα στον 1ο του Group B και τον 2ο του Group A
7 Ιουλίου

Τελικός (21:00)

By