Euro 2020, Τσεχία – Δανία 1-2: Στα ημιτελικά με το «άστρο» του Έρικσεν

Η Δανία ξεκίνησε με το χειρότερο δυνατό τρόπο το Euro 2020, έχοντας δύο ήττες και τον σοκαριστικό τραυματισμό του αρχηγού της, Κριστιάν Έρικσεν, αλλά πλέον είναι στους “4” του τουρνουά, μετά και τη νίκη με 2-1 επί της Τσεχίας στα προημιτελικά.

Οι Δανοί ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 2-0 χάρη σε γκολ των Ντιλέινι και Ντόλμπεργκ και άντεξαν στην αντεπίθεση των Τσέχων στο δεύτερο μέρος, μετά και τη μείωση του σκορ από τον Σικ, που έφθασε τον Κριστιάνο Ρονάλντο στην πρώτη θέση των σκόρερ.

Το παιχνίδι
Η Δανία ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, καθώς στο πρώτο κόρνερ της στο ματς, ο Ντιλέινι πήρε την καρφωτή κεφαλιά και την έστειλε στα δίχτυα του Βάλτσικ για το 1-0 στο ματς μόλις στο 5ο λεπτό του αγώνα.

Οι Δανοί “κυριάρχησαν” απόλυτα και στη συνέχεια, έχοντας σημαντικές ευκαιρίες για δεύτερο γκολ, με τον Ντάμσγκαρντ να χάνει τη μεγαλύτερη εξ αυτών σε τετ-α-τετ, αφού η μπάλα κόπηκε λίγο πριν περάσει τη γραμμή της εστίας των Τσέχων.

Μετά τον αιφνιδιασμό από το γρήγορο γκολ και αφού απέφυγε κι ένα δεύτερο αμέσως μετά η Τσεχία, προσπάθησε να “απαντήσει” μετά το πρώτο 20λεπτο και δημιούργησε τις δικές της στιγμές για ένα γκολ. Ο Σμάιχελ ύψωσε… τείχος όμως και απέκρουσε τόσο το τετ-α-τετ με τον Μάζοπουστ, όσο και το πλασέ του Χόλες, ενώ ο Σούτσεκ με κεφαλιά έστειλε την μπάλα άουτ.

Η Δανία ήταν έτσι αυτή που “χτύπησε” ξανά λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, αφού σε μία αντεπίθεση στο 42′ ο Μέλε έβγαλε “μαγική” ασίστ με το εξωτερικό και ο Ντόλμπεργκ πετάχτηκε στο δεύτερο δοκάρι για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, δίνοντας μεγάλο προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά την ανάπαυλα, οι Τσέχοι μπήκαν πιο επιθετικά στο παιχνίδι, έχοντας στη σύνθεσή τους και τους Γιάνκτο και Κρμέντσικ, με τον παίκτη του ΠΑΟΚ (δανεικός πέρυσι από την Κλαμπ Μπριζ) να “απειλεί” στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, αλλά τον Σμάιχελ να έχει “απάντηση” και στο δικό του σουτ.