Παρασκευή, 26 Απριλίου, 2024

Euroleague: Ήττα σοκ για τον Ολυμπιακό

8499287748_c06cd9608e

Το… καμπανάκι που χτύπησε στο ΣΕΦ από το ματς με τον Κολοσσό, φαίνεται δεν το πήραν στα σοβαρa στον Ολυμπιακό. Έτσι, την Παρασκευή το βράδυ γνώρισαν την ήττα σοκ από την Μακάμπι με 73-67 στο Φάληρο και πλέον η πρόκρισή τους στα play off της Euroleague, μπήκε σε περιπέτειες…

Οι «ερυθρόλευκοι» ήταν κακοί σε όλο τον αγώνα και η μοναδική φορά που κατάφεραν να φτάσουν τους Ισραηλινούς, ήταν στα πρώτα λεπτά όταν και ισοφάρισαν σε 2-2. Έκτοτε έβλεπαν συνέχεια την πλάτη των φιλοξενούμενων, που έφτασαν την διαφορά ακόμη και στο +18 (23-41), με την λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη, οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα με αργά, αλλά σταθερά βήματα άρχισαν να μειώνουν, με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου να φτάσουν στο -3 (53-56). Η διαφορά από εκείνο το σημείο μέχρι το τέλος δεν ξέφυγε από τους 8 πόντους, κρατώντας τον Ολυμπιακό μέσα στο παιχνίδι.

Δύο λάθη του Χάινς όμως σε κρίσιμα σημεία, επέτρεψαν στην Μακάμπι να διατηρήσει το προβάδισμά της και τελικά να πάρει τη νίκη με 73-67.

Δεκάλεπτα: 13-21, 23-41, 49-56, 67-73

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4 (5ριμπ), Λο 10 (2τριπ, 4λαθ), Άντιτς 7, Σπανούλης 19 (2τριπ, 4λαθ, 4ας), Περπέρογλου5 (1), Σερμαντίνι 5, Σλούκας 7 (2), Πάουελ 2, Γκετσεβίτσιους, Πέρκινς, Παπανικολάου 8.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Μπλατ): Λόγκαν 20 (4τριπ), Τζέιμς 9 (10ριμπ, 4κοψ), Σμιθ 13 (3τριπ, 6ριμπ), Χίκμαν 16 (1), Ροθ, Πνίνι 4, Κάνερ-Μέντλεϊ 2, Οχαγιόν 8 (1τριπ, 4ασ), Πλάνινιτς 1, Λάντεσμπεργκ.