Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Euroleague: Η Μπαρτσελόνα «λύγισε» τον Ολυμπιακό

osfpΟι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την ήττα με 90-77 και οι πιθανότητες για την 2η θέση μειώθηκαν. Ο Ολυμπιακός πάλεψε, κατάφερε να γυρίσει το ματς με την Μπαρτσελόνα, ωστόσο ποιότητα των Καταλανών δεν του επέτρεψε να πάρει τη νίκη στο ΣΕΦ.

Το τελικό 90-77, μετατρέπει σε τελικό το ματς της επόμενης εβδομάδας με την Σιένα, αν θέλουν οι «ερυθρόλευκοι» να ελπίζουν στην κατάκτηση της 2ης θέσης, που δίνει και το πλεονέκτημα της έδρας στα play off της Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτερο σε όλο το πρώτο μέρος, καθώς οι Πειραιώτες προδόθηκαν από τα περιφερειακά τους σουτ (0/6 τρίποντα) και δεν μπορούσαν να βρουν λύσεις κάτω από το καλάθι όπου κυριαρχούσε ο Λόρμπεκ. Στο ξεκίνημα της επανάληψης, το προβάδισμα των «μπλαουγκράνα» έφτασε στο +12 (36-48), όμως κάπου εκεί ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεσή του. Άρχισε να «ροκανίζει» την διαφορά και πέρασε μπροστά με 65-64, διατηρώντας την επαφή στο σκορ, μέχρι το τέλος του 3ου δεκαλέπτου (62-63).

Ωστόσο, στην τελευταία περίοδο μίλησε η ανωτερότητα των Ισπανών, η αδυναμία του Άντιτς να περιορίσει τον Λόμπερκ και η αστοχία από τα 6.75 (2/17), που οδήγησαν την Μπαρτσελόνα στη νίκη με 90-73.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 36-46, 62-63, 77-90

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 4, Λο 6, Άντιτς 7, Σπανούλης 23 (3 ασ), Περπέρογλου 2, Σλούκας 2, Πάουελ 15, Πέρκινς 2, Πρίντεζης 16, Παπανικολάου Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 2, Χουέρτας 5, Ναβάρο 10, Γιασικεβίτσιους 6, Τοντόροβιτς, Ουάλας 6, Ίνγκλις 2, Ραμπασέδα, Λόρμπεκ 21, Τζαβάι 8, Μάικλ 20, Τόμιτς 10