Πέμπτη, 25 Απριλίου, 2024

Euroleague: Νίκη με… πικρή γεύση για Ολυμπιακό

8499287748_c06cd9608e_z

Στα χέρια του κρατούσε ο Ολυμπιακός την κατάκτηση της 2ης θέσης, όμως την έχασε, αν και επικράτησε εκτός έδρας την Σιένα με 68-67. Και αυτό γιατί οι «ερυθρόλευκοι» δεν κατάφεραν να καλύψουν το -2 του αγώνα στο ΣΕΦ, με αποτέλεσμα οι Ιταλοί να έχουν το πλεονέκτημα σε πιθανή ισοβαθμία με τους Πρωταθλητές Ευρώπης.

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης, το οποίο έληξε με 37-36 υπέρ της Σιένα, όμως στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι πήραν ένα προβάδισμα που έφτασε μέχρι και τους 9 πόντους (53-44). Ωστόσο στην τελευταία περίοδο, ο Ολυμπιακός παρουσιάστηκε βελτιωμένος στην άμυνα και κυρίως στα ριμπάουντ και κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους (61-67), 1:52 πριν το τέλος του αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο όμως, χάθηκε η συγκέντρωση των παικτών του Μπαρτζώκα, με αποτέλεσμα το ματς να αποκτήσει χαρακτήρα θρίλερ, καθώς η Σιένα μείωσε στον πόντο (68-67), έχοντας και την τελευταία επίθεση. Ωστόσο ο Τζάνινγκ άργησε να την εκδηλώσει, με αποτέλεσμα το έτσι και αλλιώς άστοχο σουτ, να είναι εκπρόθεσμο και ο Ολυμπιακός να πάρει τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 37-36, 54-49, 67-68

Σιένα (Μπάνκι): Μπράουν 8, Εζέ 6, Καραρέτο 3(1), Κανγκούρ 14(2), Σανικίτζε 2, Όρτνερ 5, Τζάνινγκ 14(3), Χάκετ 4, Μος 11(1).

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Χάινς 10, Λο 7, Άντιτς 9(3), Σπανούλης 10(1), Περπέρογλου 2, Σερμαντίνι 8, Σλούκας 11(1), Πάουελ, Πέρκινς, Παπανικολάου 11(3).