Τρίτη, 23 Απριλίου, 2024

Euroleague: Νίκη πρόκριση του Παναθηναϊκού

euroleagueΑποφασισμένος να πάρει την πάρει τη νίκη που θα του χάριζε την πρόκριση στα play off της Euroleague, παρουσιάστηκε κόντρα στην Μπάμπεργκ, ο Παναθηναϊκός, επικρατώντας τελικά 83-60 στην Γερμανία.

Το ματς δεν σηκώνει ιδιαίτερη κριτική, καθώς από το 3-2 των πρώτων λεπτών και μετά, οι γηπεδούχοι έβλεπαν συνεχώς την πλάτη των «πράσινων», με την διαφορά να ανεβαίνει.

Σχορτσιανίτης, Διαμαντίδης και Γκιστ, είχαν πάρει από το χέρι το «τριφύλλι», μέχρι και το 4ο δεκάλεπτο. Στην τελευταία περίοδο την σκυτάλη και τον πρωταγωνιστικό ρόλο πήρε ο Ματσιούλις, ο οποίος με ένα απίστευτο 5/5 από τα 6.75 έφτασε την διαφορά ακόμη και στους 27 πόντους, πριν το τελικό 60-83.

Πλέον οι «πράσινοι» έχουν δεδομένη την 4η θέση, αλλά βλέπουν και το κάτι παραπάνω, προκειμένου να αποφύγουν την διασταύρωση με την Μπαρτσελόνα. Αναλυτικά ο Παναθηναϊκός θέλει τα εξής…

Για 1η θέση: Νίκη με +23 επί της ΤΣΣΚΑ και επικράτηση της Ρεάλ Μαδρίτης με την Εφές. Αν όμως οι Τούρκοι κερδίσουν στην Μαδρίτη, η διαφορά θα πρέπει να φτάσει στους 25.

Για την 2η θέση:Μία απλή νίκη με 4 πόντους επί της ΤΣΣΚΑ, αρκεί όμως να κερδίσει η Εφές στην Μαδρίτη. Αν όμως τελικά επικρατήσει η Ρεάλ, η διαφορά θα πρέπει να πάει στους 20.

Για την 3η θέση: Νίκη έστω και με 1 πόντο από της ΤΣΣΚΑ.

Για την 4η θέση: Ήττα από την ΤΣΣΚΑ.

Τα δεκάλεπτα: 16-26, 27-42, 41-59, 60-82

Μπάμπεργκ(Φλέμινγκ): Νάχμπαρ 14, Τάντα 4, Σμιτ, Νέουμαν 2, Φορντ 11, Τζέικομπσεν 8, Μάσεϊ, Γκαβέλ, Ζίρμπες, Ογκίλβι 9, Γουάλς 12

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 5, Ματσιούλις 24 (6/7 τρ), Ούκιτς 4, Λάσμε 11, Τσαρτσαρής 2, Διαμαντίδης 8, Γκιστ 11, Μπανκς 3, Ξανθόπουλος 4, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης, Σχορτσανίτης 10