Δευτέρα, 29 Απριλίου, 2024

EuroLeague: Η βαθμολογία μετά τη νίκη του Ολυμπιακού, το «διπλό» της Μπασκόνια και την ήττα της Μπαρτσελόνα

Εμφατική ήταν η νίκη του Ολυμπιακού απέναντι στην Μακάμπι Τελ Αβίβ για την 22η αγωνιστική της Euroleague με αποτέλεσμα να φτάσει στο 12-10 και να «πατήσει» εκ νέου σε θέση που οδηγεί στα απευθείας play-offs.

Επιπλέον «δίπλωσε» τις νίκες με την Μακάμπι και θα έχει τον πρώτο λόγο σε οποιαδήποτε ισοβαθμία. Νωρίτερα η Αναντολού Εφές έκανε… πάρτι απέναντι στην Μπαρτσελόνα, ενώ η Μπασκόνια απέδρασε από το Βελιγράδι με ένα σπουδαίο «διπλό» κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα. Στο μεταξύ Μπάγερν πήρε τον γερμανικό «εμφύλιο» κερδίζοντας την Άλμπα μέσα στο Βερολίνο.

Ολυμπιακός – Μακάμπι 89-72
Με τον Νίκολα Μιλουτίνοβ κυρίαρχο της ρακέτας (20π., 20ρ.-career high) και τον Αϊζάια Κέινααν σε ρόλο «εκτελεστή» από την περιφέρεια (20π., 4/7τρ.), ο Ολυμπιακός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague, βελτιώνοντας σε 12-10 το ρεκόρ του. Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν άνετα με 89-72 της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο κατάμεστο ΣΕΦ, για την 22η αγωνιστική και πλέον επικεντρώνεται στο ντέρμπι αιωνίων με τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ, για την Α1 Ανδρών/Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-18, 42-36, 69-57, 89-72

Βίρτους Μπολόνια – Βιλερμπάν 73-63
Η Βίρτους υποτίμησε για τρία δεκάλεπτα τη Βιλερμπάν στη Μπολόνια, αλλά ανεβάζοντας στροφές στην τέταρτη περίοδο, επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στη Euroleague και στη… συγκατοίκηση με την Μπαρτσελόνα στη δεύτερη θέση της κατάταξης. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έφτασε στη νίκη με 73-63, για την 22η αγωνιστική, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 15-7 και υποχρεώνοντας τους Γάλλους στην 18η ήττα τους.

Η Βιλερμπάν είχε τον έλεγχο για 30 λεπτά και η λήξη της τρίτης περιόδου τη βρήκε στο +9 (45-54). Ωστόσο στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι απάντησαν με το… εκκωφαντικό επιμέρους σκορ 28-9, δίνοντας τέλος σε κάθε όνειρο των Γάλλων για μία υπέρβαση.

Κορυφαίος των νικητών ο Ντάνιελ Χάκετ με 19 πόντους, ενώ από τη Βιλερμπάν ξεχώρισε ο Γιουσούφα Φαλ με 17 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-10, 27-32, 45-54, 73-63

Ερυθρός Αστέρας – Μπασκόνια 90-91
Η Μπασκόνια εξαργύρωσε την «καυτή» της τρίτη περίοδο, όταν έτρεξε επιμέρους σκορ 26-10, ολοκληρώνοντας την ανατροπή και εξασφαλίζοντας μία διαφορά επτά πόντων (69-62), η οποία τη βοήθησε να αντέξει στην αντεπίθεση διαρκείας των Σέρβων στο τέταρτο δεκάλεπτο. Στον… επίλογο, μάλιστα, ο Χάουαρντ «χτύπησε» κάθε φορά που άγγιξε ο Ερυθρός Αστέρας την ανατροπή, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του στο «διπλό».

Με 32 πόντους (7/10 τρίποντα), ο Μάρκους Χάουαρντ ήταν και πάλι ο πρωταγωνιστής των νικητών, ενώ από τους γηπεδούχους προσπάθησε ο Γιάγκο Ντος Σάντος με 26 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-20, 52-43, 62-69, 90-91

Εφές – Μπαρτσελόνα 98-74
Η Αναντολού Εφές υπέταξε την Μπαρτσελόνα στην Πόλη, δίνοντας τέλος στο σερί των τεσσάρων νικών των Καταλανών. Η τουρκική ομάδα επικράτησε άνετα με 98-74 των Καταλανών, για την 22η αγωνιστική της Euroleague, πανηγυρίζοντας τη δεύτερη διαδοχική νίκη της και ένατη στο σύνολο. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι υπέστησαν την έβδομη ήττα τους.

Η παραγωγικότητα της Αναντολού Εφές, απόρροια των εξαιρετικών ποσοστών ευστοχίας, αλλά και την δημιουργίας, όπως και η άμυνα της τέταρτης περιόδου, όταν περιόρισε την Μπαρτσελόνα στους 14 πόντους, έκαναν εύκολο το έργο της ομάδας του Ερντέμ Τζαν, στην επιστροφή του Γουίλ Κλάιμπερν στην ενεργό δράση.

Κορυφαίος των νικητών ο Ροντρίγκ Μπομπουά με 21 πόντους και 4/5 τρίποντα, ενώ από τους Καταλανούς, που δεν είχαν στη διάθεση τους τους Νίκολας Λαπροβίτολα και Άλεξ Αμπρίνες, προσπάθησε ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 18 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 42-39, 72-60, 98-74

Άλμπα – Μπάγερν 65-82
Η Μπάγερν Μονάχου (9-13) έκανε περίπατο στο Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα (5-17), επικρατώντας με 65-82 και δίχως να απειληθεί από τους γηπεδούχους.

Ο Ντάνκο Μπράνκοβιτς τελείωσε τον αγώνα με 14 πόντους (7/9 δίπ.), 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 μπλοκ σε 17:19.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 30-43, 51-66, 65-82.