Euroleague, Ολυμπιακός-Φενέρμπαχτσε 72-73

Η Φενέρμπαχτσε παρά την απουσία του Βέσελι βρήκε τρόπο και με πρωταγωνιστή τον Σλούκα, πήρε τη νίκη στο ΣΕΦ με 72-73. Ο Έλληνας γκαρντ με 6 συνεχόμενους πόντους στο τέλος «πλήγωσε» την πρώην ομάδα του, την ώρα που ο Ολυμπιακός στην επίθεση δεν ήξερε τι έκανε και περίμενε τα πάντα από τους Παπανικολάου και Πρίντεζη.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δίνοντας μεγάλη βαρύτητα στα αμυντικά τους καθήκοντα κι έδειξαν άριστα προετοιμασμένες σε αυτό το κομμάτι. Ο Ολυμπιακός όποτε είχε την ευκαιρία να τρέξει το έκανε κυρίως με τον Ουίλιαμς Γκος, αλλά και στην άλλη πλευρά οι Τούρκοι είχαν λύσεις κυρίως χάρη στον Κάλινιτς (10-11, 6’). Ο Σέρβος φόργουορντ έκανε τη ζωή των Τίμα και Παπανικολάου δύσκολη ενώ μπήκε κι ο Σλούκας στην εξίσωση του σκορ (12-18, 8’).

Η δεύτερη παρουσία στο παρκέ των Σπανούλη, Τουπάν και Πρίντεζη ήταν πολύ καλύτερη της πρώτης και ουσιαστικά αυτοί ήταν που οδήγησαν τους «ερυθρόλευκους» στο 35-27 (16’). Μετά το τάιμ άουτ του Ομπράντοβιτς ο Μαχμούτογλου με 2/2 τρίποντα, επανέφερε την ομάδα του κοντά στο σκορ ενώ το σερί διευρύνθηκε στους 12 αναπάντητους πόντους με βολές του Σλούκα (35-39, 18’).

Η τρίτη περίοδος δεν είχε καλό μπάσκετ. Αμφότερες οι ομάδες έπαιζαν καλή άμυνα, αλλά στην επίθεση είτε βιάζονταν είτε ήταν άστοχες. Ο Παπανικολάου ήταν καταπληκτικός στο τρίτο δεκάλεπτο παρά τις έντονες ενοχλήσεις στο δεξιό του γόνατο και ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα 6 πόντων (51-45, 28’).

Η Φενέρμπαχτσε μπήκε αποφασισμένη στο τελευταίο δεκάλεπτο και με τρίποντο του Μέλι προσπέρασε με 55-58 (32’). Στη συνέχεια οι Πειραιώτες τα περίμεναν όλα από τους Παπανικολάου και Πρίντεζη, ωστόσο στην άμυνα έδιναν όλοι τον καλύτερό τους εαυτό. Δεν ήταν αρκετό όμως και με τρίποντο του Μαχμούτγλου οι φιλοξενούμενοι έμειναν μπροστά στο σκορ (62-65, 37’). Η επίθεση του Ολυμπιακού δεν λειτουργούσε καθόλου καλά την ώρα που ο Κώστας Σλούκας με 6 σερί πόντους χάρισε τη νίκη στην ομάδα του μιας και οι γηπεδούχοι δεν βρήκαν απάντηση.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η μία ομάδα είχε έναν παίκτη στο παρκέ που στο τέλος είχε τον τρόπο να σκοράρει (Σλούκας) ενώ η άλλη δεν είχε τέτοιον στο παρκέ στο τέλος του αγώνα.

Ανώτερη η νικήτρια ομάδα σε τρίποντα (33.3%-45%) και στις βολές (14/15).

ΕΚΑΝΑΝ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Κώστας Σλούκας σε 33:51 είχε 20 πόντους (5/10δ., 1/3τρ., 7.7β.), 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 λάθη.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Γιάνις Τίμα σε 8’ είχε 0/1 δίποντο, 0/3 τρίποντα και δέχτηκε τρία καλάθια από τον Κάλινιτς.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Με το σκορ στο 69-67, ο Σλούκας βρήκε 3/3 βολές και 1/1 τρίποντο για να κάνει το 69-73. Ο Παπανικολάου ευστόχησε σε δύσκολο τρίποντο (72-73). Η άμυνα βγήκε, αλλά ο Ουίλιαμς Γκος αστόχησε στην τελευταία επίθεση.

ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Μελίχ Μαχμούτογλου τελείωσε με 12 πόντους ενώ ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 16. Κομβική παρουσία και από τον Νικολό Μέλι με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Τα δύο άλεϊ ουπ κάρφωματα από τη συνεργασία Γκος με Μιλουτίνοφ.

TI ΠΕΤΑΝΕ: Ο Ολυμπιακός την τραγική λειτουργία της επίθεσης στο δεύτερο ημίχρονο. Η Φενέρμπαχτσε τίποτα.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 39-39, 53-50, 72-73