Σάββατο, 27 Απριλίου, 2024

Euroleague, Ολυμπιακός – Μπασκόνια 74-75: Ήττα στο φινάλε στο ΣΕΦ

Η Μπασκόνια εκμεταλλεύτηκε ένα εκπληκτικό δεύτερο δεκάλεπτο (9-30) και παρά την εκπληκτική προσπάθεια των «ερυθρόλευκων» στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε στο ΣΕΦ του Ολυμπιακού με 74-75 με καλάθι του ΜακΙντάιρ 0.7 πριν την κόρνα της λήξης και τον υποχρέωσε σε δεύτερη εντός έδρας ήττα.

Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα κατέθεσαν την ψυχή τους στο παρκέ, κατάφεραν να προσπεράσουν με 72-71 και 74-73, αλλά δεν ολοκλήρωσαν την ανατροπή από το -18 στο οποίο είχαν βρεθεί.

Μετά από ένα δίλεπτο χωρίς ρυθμό, ο Ολυμπιακός χάρη στη δημιουργία και την ευστοχία των Παπανικολάου και Πίτερς από τα 6.75 βρέθηκε γρήγορα μπροστά στο σκορ με 13-2 (5’). Ο Γουόκαπ σε αμυντική συνεργασία με τους συμπαίκτες του είχε «κλειδώσει» τον Χάουαρντ αποδιοργανώνοντας τους Βάσκους.

Ο Μπαρτζώκας έδωσε εντολή να ακουμπήσει η μπάλα στα χέρια του Φαλα και ο Γάλλος τον δικαίωσε με πόντους και ασίστ κάτι το οποίο αποτυπώθηκε και στο σκορ (20-9, 8’). Πάντως οι Βάσκοι με την είσοδο του Μονέκε φρόντισαν να βρουν τις απαραίτητες λύσεις μειώνοντας σε 26-20 στο τέλος της εναρκτήριας περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι με 2/2 τρίποντα από τον Μαρίνκοβιτς κατάφεραν να ισοφαρίσουν στους 26 πόντους (12’). Δεν έμειναν εκεί όμως και κυριαρχώντας απόλυτα του Ολυμπιακού στα επόμενα λεπτά προηγήθηκαν με 30-38 (16’). Ο Γκος δεν έδινε καλό ρυθμό, ο Μπραζντέικις ήταν άστοχος και γενικά η επίθεση είχε… κολλήσει για τα καλά βάζοντας τους Βάσκους στο +18 (32-50, 19’) με τον Μονέκε να κάνει ό,τι θέλει την «ερυθρόλευκη» άμυνα.

Ο Κάνααν πήρε την κατάσταση στα χέρια του στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου και με 2/2 τρίποντα προσπάθησε να ανάψει τη… σπίθα που είχε ανάγκη ο Ολυμπιακός όμως Μονέκε και Χάουαρντ απάντησαν με τον ίδιο τρόπο χωρίς αλλάξει κάτι επί της ουσίας (43-61, 24’). Το 4ο φάουλ του Γουόκαπ τον τράβηξε στον πάγκο όμως Κάνααν και Πίτερς είχαν αποφασίσει να κάνουν τα πάντα για να αλλάξουν τον ρυθμό της αναμέτρησης (53-61, 26’). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν κάνει τη μισή δουλειά στο τέλος της περιόδου (60-67) κι έμενε άλλη τόση.

Ο Ολυμπιακός χρειαζόταν καλή άμυνα και έναν τρίτο παίκτη να βοηθήσει τους Πίτερς και Κάνααν στο σκοράρισμα. Στην πίσω πλευρά του γηπέδου και οι πέντε παίκτες (Γκος, Λαρεντζάκης, Κάνααν, Παπανικολάου, Φαλ) είχαν κρύψει το καλάθι ενώ στη μπροστινή Φαλ και Λαρεντζάκης σκόραραν φέροντας το παιχνίδι (σχεδόν) στα ίσα (66-67, 32’). Στο επόμενο τρίλεπτο η άμυνα διατηρούσε τον Ολυμπιακό σε απόσταση αναπνοής, αλλά οι κακές αποφάσεις στην επίθεση δεν επέτρεψαν το προσπέρασμα (66-69, 35’). Οι Πειραιώτες έψαχναν μία τελευταία αντίδραση και το τρίποντο του Λαρεντζάκη (69-71, 37’) ήταν μία αρχή και αυτό του Πίτερς η συνέχεια (72-71, 39’). Δύο λάθη στην επίθεση έδωσαν δικαίωμα στον Μονέκε να κάνει το 72-73, όμως ο «Λάρε» με 2/2 βολές ξανάβαλε την ομάδα του μπροστά (73-74). Ο ΜακΙντάιρ παρά την εκπληκτική άμυνα του Κάνααν σκόραρε υπό πίεση και διαμόρφωσε το τελικό σκορ (74-75) αφού στα 7 δέκατα που απέμεναν ήταν αδύνατον να σκοράρει ο Ολυμπιακός.