Παρασκευή, 19 Απριλίου, 2024

Euroleague, Παναθηναϊκός-Φενέρμπαχτσε 81-78: Το έκανε θρίλερ, αλλά… νίκησε

Λίγο έλειψε να έχει ο Παναθηναϊκός «μια από τα ίδια» στα τελευταία δευτερόλεπτα και να χάσει ένα ακόμη ματς το οποίο ήταν… δικό του!

Και αυτό διότι είχε προηγηθεί με 13 πόντους διαφορά πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα (74-61) και μάλιστα μετά από εξαιρετική δουλειά στην άμυνα.

Η Φενέρ κινήθηκε για άλλο ένα ματς στην μετριότητα ωστόσο στο τελευταίο πεντάλεπτο φρόντισε να εκμεταλλευτεί τα παιδαριώδη λάθη των γηπεδούχων και να πάει το ματς στο… ένα σουτ!

Μάλιστα ο Νάντο Ντε Κολό είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση με «καλό τρίποντο» στην εκπνοή αλλά είδε τη μπάλα να καταλήγει στο σίδερο. Και εκεί η ευθύνη θα βάραινε ολοκληρωτικά τους γηπεδούχους, οι οποίοι ΔΕΝ έκαναν φάουλ και παραλίγο να το πληρώσουν ακριβά. Όχι τίποτε άλλο, αλλά θα αδικούσαν την μεγάλη αμυντική προσπάθεια που είχαν κάνει στην 3η περίοδο, με μόλις 11 πόντους παθητικό!

Ο Τζίμερ Φριντέτ δεν ήταν καλός μόνο στην επίθεση που είναι και το μεγάλο του όπλο, αλλά και στην άμυνα όντας από τους παίκτες που βοήθησαν για το «πράσινο» ξέσπασμα στο «άδειο» (λόγω της τιμωρίας από την EuroLeague), ΟΑΚΑ.

Ο Αμερικανός είχε 22 πόντους με 3/3 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 10/11 βολές, 3 κλεψίματα, 2 ασίστ και 2 ριμπάουντ σε 27 λεπτά. Ο Νικ Καλάθης μπορεί να ήταν άστοχος στα τρίποντα (0/4) αλλά είχε «γεμάτο» παιχνίδι με 15 πόντους, 8 ασίστ και 6 ριμπάουντ. Θετική η παρουσία του Παπαγιάννη (10π., 6ριμπ.) όπως και αξιοσημείωτη η αστοχία του Τόμας στις βολές (3/7).

Μπορεί το ΟΑΚΑ να ήταν «παγωμένο» αλλά οι παίκτες του Παναθηναϊκού ΟΠΑΠ ήθελαν να «ζεστάνουν» την ατμόσφαιρα στο ξεκίνημα του αγώνα. Οι Καλάθης και Τόμας κατά πρώτο λόγο και ο Φριντέτ κατά δεύτερο, ήταν εκείνοι που προσπάθησαν για να αποκτήσουν οι «πράσινοι» ρυθμό και να προηγηθούν με 17-10 στο 6′.

Ήταν το διάστημα όπου κρατούσαν σε υψηλό βαθμό την ένταση του αγώνα, τόσο στην άμυνα, όσο και στην επίθεση. Όμως η είσοδος του Ράις «χάλασε» κάπως την χημεία, με τον Αμερικανό γκαρντ να υποπίπτει σε λάθη και να δίνει τη δυνατότητα στη Φενέρ να κλέψει μπάλες και να βρει εύκολα καλάθια στο transition.

Μάλιστα με ένα επιμέρους 11-5 κατάφεραν να μειώσουν στον πόντο με τη λήξη του δεκαλέπτου (22-21). Στο εν λόγω διάστημα, ο Παναθηναϊκός είχε εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας με 4/4 δίποντα και 3/6 τρίποντα, αλλά τα 5 λάθη (!) ήταν εκείνα που κρατούσαν την Φενέρμπαχτσε στο ματς (8/10 δίποντα αλλά και 1/6 τρίποντα). Μάλιστα η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς συνέχισε να πιέζει ασφυκτικά στην άμυνα έχοντας στόχο… τον Νικ Καλάθη.

Ο αρχηγός των «πρασίνων» έκανε τα πάντα στο πρωτό μισό του ματς (9π., 5ασ., 2ριμπ.) αλλά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που έλεγχαν το παιχνίδι (24-29 στο 12′) φτάνοντας τον δείκτη του σκορ και στο -6 για τον Παναθηναϊκό (27-33 στο 15′). Ο Τζίμερ Φριντέτ με συνεχόμενους πόντους έφερε και πάλι την ισορροπία (40-40 στο 19′) αλλά ένα γρήγορο 6-2 των φιλοξενούμενων «έγραψαν» το 42-46 του ημιχρόνου. Ένα διάστημα όπου ο Παναθηναϊκός είχε 9/15 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 9/10 βολές, ίδια ριμπάουντ με τη Φενέρ (13/17 δίποντα!!!, 3/11 τρίποντα, 11/12 βολές) αλλά και 9 λάθη!

Η 3η περίοδος ήταν και η καλύτερη του Παναθηναϊκού. Το επιμέρους 23-11 αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στο παρκέ του ΟΑΚΑ, με τους παίτκες του Ρικ Πιτίνο να… παίζουν «σκυλίσσια» άμυνα και να εξουδτερώνουν την δημιουργία του Κώστα Σλούκα, ο οποίος είχε 7 ασίστ στο πρώτο μισό του ματς και… καμία στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Γιώργος Παπαγιάννης ήταν κομβικός στο επιθετικό κομμάτι, ενώ ο Αμερικανός προπονητής έπαιζε με αλλαγές… χάντμπολ χρησιμοποιώντας στην άμυνα τον Ντίνο Μήτογλου. Οι «πράσινοι» πίεσαν πολύ πάνω στην μπάλα, με τον Τζίμερ Φριντέτ να δίνει πολύτιμες βοήθειες και όσον αφορά αμυντικά του καθήκοντα. Μάλσιτα η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά και στο +10 για τους γηπεδούχους (65-55) ύστερα από τρίποντο του Ιωάννη Παπαπέτρου.

Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου η διαφορά έφτασε και στους 13 πόντους (70-57 στο 32′), με το «τριφύλλι» να ήλεγχε απόλυτα τον ρυθμό του ματς. Το +13 έμεινε μέχρι και το 35′ (74-61) αλλά η Φενέρ εκμεταλλεύτηκε κάποια λάθη και κάποιες βιαστικές επιλογές του Παναθηναϊκού και με ένα σερί 9-0 μείωσε σε 74-70 στο 37′!

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε «γκραν γκινιόλ»! Οι γηπεδούχοι έκαναν σωρεία λαθών, η Φενέρμπαχτσε δεν τα εκμεταλλευόταν αστοχώντας σε εύκολα σουτ και το παιχνίδι οδηγήθηκε στη ρώσικη ρουλέτα των βολών. Εκεί τον πρώτο λόγο είχε ο Φριντέτ, ενώ στο τέλος ο Ντε Κολό είχε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση, αλλά το τρίποντο που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 42-46, 65-57, 81-78