Παρασκευή, 29 Μαρτίου, 2024

Euroleague, Ρεάλ Μαδρίτης-Παναθηναϊκός 78-63: Ήττα με κάτω τα χέρια

Μπορεί μια ελληνική παροιμία να λέει ότι «γελάει καλύτερα όποιος γελάει τελευταίος» αλλά βάσει και της εικόνας στο Game 2 των playoffs, ο ΠΑΟ έχει βρεθεί στα σχοινιά και είναι πολύ δύσκολο να σηκωθεί και να επιστρέψει για ένα 5ο ματς στη Μαδρίτη.

Η Ρεάλ έκανε το 2-0 απέναντι στους «πράσινους» και μάλιστα πολύ πιο εύκολα απ” ότι θα περίμεναν και οι ίδιοι οι Ισπανοί! Ήταν καλύτεροι από την αρχή μέχρι το τέλος του αγώνα και μπόρεσαν χάρη στην φοβερή τους άμυνα να εξολοθρεύσουν οποιοδήποτε πλάνο του Ρικ Πιτίνο. Αδύναμος κρίκος ήταν ο Νικ Καλάθης, ο οποίος ήταν αρνητικός στην επίθεση μη μπορώντας να βρει καθόλου ρυθμό απέναντι στην αμυντική τακτική του Πάμπλο Λάσο.

Είναι χαρακτηριστικό ότι ο αρχηγός του «τριφυλλιού» είχε 0/11 σουτ (!!!) γεγονός που δείχνει σε μεγάλο βαθμό την εικόνα του αγώνα. No Calathes? No… party για τον Παναθηναϊκό. Βέβαια οι «πράσινοι» ήταν σε γενικές γραμμές πολύ άστοχοι με 22/61 σουτ και 17 λάθη!

Εξαιρετικός ήταν ο Φακούντο Καμπάσο, ο οποίος έκανε τα… πάντα στο παρκέ και κατάφερε να εκνευρίσει και να βγάλει εκτός αγώνα τον Καλάθη και συνάμα το καθαρό μυαλό στην «πράσινη» επίθεση. Η Ρεάλ ήταν το απόλυτο αφεντικό του ματς, το οποίο δεν θύμισε ούτε στο ελάχιστο το θρίλερ της Τετάρτης.

Πλέον, ο Παναθηναϊκός καλείται να μαζέψει τα… κομμάτια του και να κάνει το καλύτερο δυνατόν στην Αθήνα, αρχής γενομένης από την αναμέτρηση της Μεγάλης Τρίτης (23/4). Να σημειωθεί ότι το «τριφύλλι» ουδέποτε μπόρεσε να επιστρέψει και να πάρει την πρόκριση σε Final 4 έχοντας βρεθεί πίσω στο σκορ με 0-2 νίκες

Με τους χειρότερους οιωνούς ξεκίνησε το παιχνίδι στη Μαδρίτη για τον Παναθηναϊκό! Μετά το αρχικό και αναγνωριστικό 5-4 η συνέχεια ήταν… κατηφορική για λογαριασμό της Ρεάλ! Οι «πράσινοι» δεν είχαν καθόλου καθαρό μυαλό, δεν έκαναν καμία σωστή επίθεση, το ένα λάθος διαδέχονταν το άλλο και οι Μαδριλένοι έφτασαν στο σημείο να κάνουν ένα σερί 11-0 και να προηγηθούν με 12 πόντους διαφορά (16-4) μόλις στο 6ο λεπτό του αγώνα.

Ένα διάστημα που δεν λειτουργούσε τίποτα για τον Παναθηναϊκό, ενώ η διαφορά έφτασε και στο +15 για τη Ρεάλ (21-6) και αυτό διότι οι παίκτες του Ρικ Πιτίνο έμοιαζαν εγκλωβισμένοι από την πολύ καλή άμυνα των γηπεδούχων, χωρίς να έχουν την παραμικρή… απάντηση. Και πώς να έχουν από τη στιγμή που σούταραν με ποσοστό 17,6% στα σουτ εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο (21-8) έχοντας 3/15 δίποντα και 0/2 τρίποντα! Και να “ταν μόνο αυτό; Την ίδια ώρα η Ρεάλ μετρούσε 5/6 δίποντα και 3/5 τρίποντα, όπερ και σημαίνει 8/11 εντός παιδιάς.

Ο Καλάθης δεν μπόρεσε να βρει καθόλου ρυθμό, ο Λεκαβίτσιους παρασύρονταν από την υπέρμετρο ενθουσιασμό του στο εύκολο λάθος, ενώ το κακό παιχνίδι του Παναθηναϊκού αποτυπώθηκε από τα πέντε λάθη στην πρώτη περίοδο και από την μόλις, μία, ασίστ. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει και στους 16 πόντους (24-8) στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, με τον Πρέπελιτς να κάνει τη ζημιά με αψυχολόγητα σουτ από το… σπίτι του.

Σε εκείνο το σημείο ο Ρικ Πιτίνο χρησιμοποίησε σχήμα με Θανάση Αντετοκούνμπο και Γκιστ στην πεντάδα προκειμένου να πάρει περισσότερη αθλητικότητα. Και όπως αποδείχθηκε του… βγήκε η συγκεκριμένη επιλογή. Ο Αμερικανός φόργουορντ/σέντερ κατάφερε να «ξεκλειδώσει» την άμυνα της Ρεάλ, ενώ ο Αντετοκούνμπο έδωσε την ενέργεια και το πάθος που έλειπε στο πρώτο δεκάλεπτο. Κάπως έτσι οι «πράσινοι» μπόρεσαν να ροκανίσουν την διαφορά (30-20 στο 15”) έχοντας βελτιωθεί στην επίθεση, ωστόσο η Ρεάλ έβρισκε τον δρόμο για το καλάθι, με τον Κλεμέν Πρέπελιτς να αποτελεί τον παίκτη-κλειδί του Πάμπλο Λάσο. Ο Παναθηναϊκός το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στους εννέα πόντους (33-24 και 35-26) μέχρι το τέλος του ημιχρόνου .

Στο πρώτο μισό του αγώνα ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 10/31 σουτ εντός παιδιάς (8/25 δίποντα, 2/6 τρίποντα) και 4/5 βολές με τον Νικ Καλάθη να είναι και πάλι αρνητικός στην επίθεση με 0/7 σουτ (0/6 δίποντα, 0/1 τρίποντο) και 3 λάθη. Οι Τόμας, Γκιστ και Κιλπάτρικ ήταν οι πιο αξιόπιστες λύσεις, ενώ από τη Ρεάλ που μέτρησε 7/13 δίποντα, 6/10 τρίποντα (!) και έξι ριμπάουντ περισσότερα (17-11).

Μάλιστα «κατέβασε» τον δείκτη του σκορ και στο -6 (35-29) στην πρώτη επίθεση του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο δεν υπήρχε συνέχεια. Με ένα 10-4 σε τέσσερα λεπτά η Ρεάλ προηγήθηκε με 45-33 και πήρε εκ νέου το momentum του αγώνα. Όσο και αν προσπαθούσε ο Παναθηναϊκός, η άμυνα της Ρεάλ ήταν πολύ καλή, ειδικά πάνω στη μπάλα, αναγκάζοντας τους «πράσινους» σε πολλά λάθη. Δεν ήθελε και… πολύ να ανοίξει η ψαλίδα και η διαφορά να εκτοξευθεί στους 21 πόντους (59-38) ένα λεπτό πριν από το τέλος της 3ης περιόδου. Κάπου εκεί το ματς έριξε τους τίτλους τέλους με την τελευταία περίοδο να αποτελεί… τυπική διαδικασία αφού η διαφορά παρέμεινε στα επίπεδα των 20 πόντων (76-56) μέχρι και το τέλος, σχεδόν, του αγώνα.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ άστοχος έχοντας μόλις 22/61 σουτ, 17 λάθη, την ώρα που η Ρεάλ μέτρησε 17/31 δίποντα, 13/27 τρίποντα και 22 τελικές πάσες!

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Φακούντο Καμπάσο ήταν… παντού προσφέροντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Τελείωσε το ματς με γεμάτη στατιστική έχοντας 13 πόντους με 2/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 5 κλεψίματα και 3 λάθη σε 22:33 λεπτά συμμετοχής.

ΑΦΑΝΗΣ ΗΡΩΑΣ: Δεν ήταν μόνο ένας αφού όλοι όσοι αγωνίστηκαν από πλευράς Ρεάλ, πρόσφεραν το δικό τους λιθαράκι, άλλοι μεγαλύτερο, άλλοι μικρότερο για να κυλήσει το ματς τόσο εύκολα για λογαριασμό των Μαδριλένων.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νικ Καλάθης δεν βοήθησε καθόλου τον Παναθηναϊκό έχοντας 1 πόντο με 0/9 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 1/2 βολές, 3 λάθη, αλλά και 7 ασίστ με 4 ριμπάουντ.

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και λίγο μετά τη μείωση του σκορ από τον Κιλπάτρικ με 35-29. Η Ρεάλ με ένα 26-12 έστειλε τον δείκτη του σκορ στο +20 (61-41) με τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου «τελειώνοντας» το ματς.

Η ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Η εντυπωσιακή τάπα του Θανάση Αντετοκούνμπο στον Γκουστάβο Αγιόν στο πρώτο ημίχρονο, στην προσπάθεια του Μεξικανού σέντερ να καρφώσει τη μπάλα στο καλάθι του Παναθηναϊκού.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο Παναθηναϊκός δεν έχει να κρατήσει τίποτα απολύτως από αυτό το ματς. Ήταν κάκιστος. Η Ρεάλ αντίθετα, έχει να κρατήσει πράγματα και όχι να πετάξει.

Τα δεκάλεπτα: 21-8, 35-26, 61-41, 78-63